| | SITOP MODULAR PLUS 40 STABILIZED POWER SUPPLY INPUT: 400-500 V 3 AC OUTPUT: 24 V DC/40 A VERSION WITH COATED PCB |
| Technical specifications | |
| Product | SITOP modular plus |
| Power supply, type | 24 V/40 A |
| Input | |
| Input | 3-phase AC |
| Rated voltage value Vin rated | 400… 500 V |
| Voltage range | 320… 550 V |
| | Starting from Vin > 340 V |
| Wide-range input | Yes |
| Overvoltage resistance | 2.3 × Vin rated, 1.3 ms |
| Mains buffering at Iout rated, min. | 6 ms |
| Mains buffering | at Vin = 400 V |
| Rated line frequency | 50/ 60 Hz |
| Rated line range | 47... 63 Hz |
| Input current / at nominal level of the input voltage 400 V | 2.2 A |
| Switch-on current limiting (+25 °C), max. | 70 A |
| Inrush current A²s | 2.8 A²·s |
| Built-in incoming fuse | none |
| Protection in the mains power input (IEC 898) | Required: 3-pole connected miniature circuit breaker 10 ... 16 A characteristic C or circuit breaker 3RV2011-1DA10 (setting 3 A) or 3RV2711-1DD10 (UL 489) |
| Output | |
| Output | controlled, isolated DC voltage |
| Rated voltage | 24 V |
| Total tolerance, static ± | 3 % |
| Static mains compensation, approx. | 0.1 % |
| Static load balancing, approx. | 0.2 % |
| Residual ripple peak-peak, max. | 100 mV |
| Spikes peak-peak, max. (bandwidth: 20 MHz) | 200 mV |
| Adjustment range | 24… 28.8 V |
| Product feature / output voltage adjustable | Yes |
| Output voltage setting | via potentiometer |
| | max. 960 W |
| Status display | Green LED for 24 V OK |
| Signaling | via signaling module (6EP1961-3BA10) |
| On/off behavior | No overshoot of Vout (soft start) |
| Startup delay, max. | 2.5 s |
| Voltage increase time / of the output voltage / maximum | 500 ms |
| Rated current value Iout rated | 40 A |
| Current range | 0… 40 A |
| | > 60 °C Derating |
| delivered active power / typ. | 960 W |
| constant overload current / at short-circuit during run-up / typical | 46 A |
| short-term overload current / at short-circuit during operation / typical | 120 A |
| Duration of overloading ability for excess current / on short-circuiting during the operational phase | 25 ms |
| Parallel switching for enhanced performance | Yes |
| | switchable characteristic |
| Numbers of parallel switchable units for enhanced performance | 2 |
| Efficiency | |
| Efficiency at Vout rated, Iout rated, approx. | 90 % |
| Power loss at Vout rated, Iout rated, approx. | 106 W |
| Closed-loop control | |
| Dynamic mains compensation (Vin rated ±15 %), max. | 1 % |
| Dynamic load smoothing (Iout: 50/100/50 %), Uout ± typ. | 2 % |
| Load step setting time 50 to 100%, typ. | 4 ms |
| Load step setting time 100 to 50%, typ. | 4 ms |
| Setting time / maximum | 10 ms |
| Protection and monitoring | |
| Output overvoltage protection | < 35 V |
| Current limitation, typ. | 46 A |
| Characteristic feature of the output / short-circuit protected | Yes |
| Short-circuit protection | Alternatively, constant current characteristic approx. 46 A or latching shutdown |
| Enduring short circuit current / Effective level / typical | 46 A |
| Overload/short-circuit indicator | LED yellow for "overload", LED red for "latching shutdown" |
| Safety | |
| Primary/secondary isolation | Yes |
| Potential separation | Safety extra low output voltage Vout according to EN 60950-1 and EN 50178 |
| Protection class | Class I |
| stray current / maximum | 3.5 mA |
| CE mark | Yes |
| UL/CSA approval | Yes |
| UL/cUL (CSA) approval | UL-Listed (UL 508), File E197259, CSA (CSA C22.2 No. 14, CSA C22.2 No. 107.1) |
| Explosion protection | - |
| FM approval | - |
| CB approval | |