| | SITOP POWER 20 STABILIZED POWER SUPPLY INPUT: 400-500 V 3 AC OUTPUT: 24 V DC/20 A |
| Technical specifications | |
| Product | SITOP power |
| Power supply, type | 24 V/20 A |
| Input | |
| Input | 3-phase AC |
| Rated voltage value Vin rated | 400… 500 V |
| Voltage range | 360… 550 V |
| | 340 ... 360 V for max. 2 s or at max. 0.9 x Iout rated |
| Wide-range input | Yes |
| Overvoltage resistance | 2.3 × Vin rated, 1.3 ms |
| Mains buffering at Iout rated, min. | 3 ms |
| Mains buffering | at Vin = 360 V |
| Rated line frequency | 50/ 60 Hz |
| Rated line range | 47... 63 Hz |
| Input current / at nominal level of the input voltage 400 V | 1.2 A |
| Switch-on current limiting (+25 °C), max. | 25 A |
| Inrush current A²s | 1 A²·s |
| Built-in incoming fuse | none |
| Protection in the mains power input (IEC 898) | Required: 3-pole connected miniature circuit breaker characteristic C up to 25 A (recommended: 6 A) or circuit-breaker 3RV1021-1DA10 (setting 3 A) or 3RV1721-1DD10 (UL 489) |
| Output | |
| Output | controlled, isolated DC voltage |
| Rated voltage | 24 V |
| Total tolerance, static ± | 3 % |
| Residual ripple peak-peak, max. | 150 mV |
| Residual ripple peak-peak, typ. | 60 mV |
| Spikes peak-peak, max. (bandwidth: 20 MHz) | 240 mV |
| Spikes peak-peak, typ. (bandwidth: 20 MHz) | 120 mV |
| Adjustment range | 22.8… 26.4 V |
| Product feature / output voltage adjustable | Yes |
| Output voltage setting | via potentiometer |
| | only permissible at ambient temperatur 0 °C to +45 °C |
| Status display | Green LED for 24 V OK |
| On/off behavior | No overshoot of Vout (soft start) |
| Startup delay, max. | 3 s |
| Voltage rise, typ. | 40 ms |
| Rated current value Iout rated | 20 A |
| Current range | 0… 20 A |
| delivered active power / typ. | 480 W |
| constant overload current / at short-circuit during run-up / typical | 30 A |
| constant overload current / at short-circuit during operation / typical | 30 A |
| Parallel switching for enhanced performance | Yes |
| | only permissable at ambient temperature 0 °C to 45 °C |
| Numbers of parallel switchable units for enhanced performance | 2 |
| Efficiency | |
| Efficiency at Vout rated, Iout rated, approx. | 89 % |
| Power loss at Vout rated, Iout rated, approx. | 59 W |
| Closed-loop control | |
| Dynamic mains compensation (Vin rated ±15 %), max. | 1 % |
| Dynamic load smoothing (Iout: 50/100/50 %), Uout ± typ. | 2 % |
| Setting time / maximum | 2 ms |
| Protection and monitoring | |
| Output overvoltage protection | Yes, according to EN 60950 |
| Current limitation | 21… 26 A |
| Characteristic feature of the output / short-circuit protected | Yes |
| Short-circuit protection | Constant current characteristic |
| Enduring short circuit current / Effective level / maximum | 30 A |
| Overload/short-circuit indicator | - |
| Safety | |
| Primary/secondary isolation | Yes |
| Potential separation | Safety extra low output voltage Vout according to EN 60950-1 |
| Protection class | Class I |
| stray current / maximum | 3.5 mA |
| stray current / typical | 0.35 mA |
| CE mark | Yes |
| UL/CSA approval | Yes |
| UL/cUL (CSA) approval | cULus-Listed (UL 508, CSA C22.2 No. 142), File E143289 |
| Explosion protection | - |
| FM approval | - |
| CB approval | Yes |
| Marine approval | - |
| Degree of protection (EN 60529) | IP20 |
| EMC | |
| Emitted interference | EN 55022 Class B |
| Supply harmonics limitation | EN 61000-3-2 |
| Noise immunity | EN 61000-6-2 |
| Operating data | |
| Ambient temperature / in operation | 0… 55 °C |
| | with natural convection |
Ambient temparature / on t
|