| | SITOP POWER 15 V DUAL OUTPUT STABILIZED POWER SUPPLY INPUT: 120-230 V AC OUTPUT: 2X 15 V DC/3.5 A |
| Technical specifications | |
| Product | SITOP dual |
| Power supply, type | 2 x 15 V/3.5 A |
| Input | |
| Input | 1-phase AC |
| Rated voltage value Vin rated | 120… 230 V |
| Voltage range | 93… 264 V |
| Wide-range input | Yes |
| Overvoltage resistance | Surge voltage in accordance with EN 61000-6-2 Table 4 |
| Mains buffering at Iout rated, min. | 10 ms |
| Mains buffering | at Vin = 120 V, 40 ms at Vin = 187 V |
| Rated line frequency | 50/ 60 Hz |
| Rated line range | 63... 47 Hz |
| Input current / at nominal level of the input voltage 120 V | 1.9 A |
| Input current / at nominal level of the input voltage 230 V | 1.15 A |
| Switch-on current limiting (+25 °C), max. | 30 A |
| Duration of current limiting / at 25 °C / typical | 3 ms |
| Inrush current A²s | 3 A²·s |
| Built-in incoming fuse | T 4 A/250 V (not accessible) |
| Protection in the mains power input (IEC 898) | Recommended miniature circuit breaker: from 10 A, characteristic C, or from 16 A, characteristic B |
| Output | |
| Output | controlled, isolated DC voltage |
| Rated voltage | 15 V |
| Output voltage | 2 x 15 V DC |
| Output voltage / at the output 1 / for DC / nominal value | 15 V |
| Output voltage / at the output 2 / for DC / nominal value | 15 V |
| Total tolerance, static ± | 2 % |
| Static mains compensation, approx. | 0.2 % |
| Static load balancing, approx. | 0.2 % |
| Residual ripple peak-peak, max. | 50 mV |
| Residual ripple peak-peak, typ. | 20 mV |
| Spikes peak-peak, max. (bandwidth: 20 MHz) | 150 mV |
| Adjustment range | 14.5… 17 V |
| Product feature / output voltage adjustable | Yes |
| Output voltage setting | via potentiometer |
| Status display | Green LED grün for Vout >10 V (summation display) |
| Signaling | - |
| On/off behavior | Overshoot of Vout < 3 % |
| Startup delay, max. | 1 s |
| Rated current value Iout rated | 3.5 A |
| Output current / at the output 1 / nominal value | 3.5 A |
| Output current / at the output 2 / nominal value | 3.5 A |
| Current range | 0… 3.5 A |
| | 2 x 0 ... 3.5 A up to +45 °C |
| delivered active power / typ. | 105 W |
| Parallel switching for enhanced performance | Yes |
| Numbers of parallel switchable units for enhanced performance | 2 |
| Efficiency | |
| Efficiency at Vout rated, Iout rated, approx. | 80 % |
| Power loss at Vout rated, Iout rated, approx. | 27 W |
| Closed-loop control | |
| Protection and monitoring | |
| Output overvoltage protection | according to EN 60950 |
| Current limitation | 4.9 A |
| Design of the current limitation | Limit point < 4.9 A; switch-off point < 6 A |
| Characteristic feature of the output / short-circuit protected | Yes |
| Short-circuit protection | Electronic shutdown, automatic restart |
| Overload/short-circuit indicator | - |
| Safety | |
| Primary/secondary isolation | Yes |
| Potential separation | Safety extra low output voltage Vout according to EN 60950-1 |
| Protection class | Class I |
| stray current / maximum | 3.5 mA |
| CE mark | Yes |
| UL/CSA approval | Yes |
| UL/cUL (CSA) approval | cULus-Listed (UL 508, CSA C22.2 No. 142), File E179336 |
| Explosion protection | - |
| FM approval | - |
| CB approval | No |
| Verification of suitability / C-Tick | No |
| Marine approval | - |
| Degree of protection (EN 60529) | IP20 |
| EMC | |
| Emitted interference | EN 55011 Class A |
| Supply harmonics limitation | - |
| Noise immunity | EN 61000-6-2 |
| Operating data | |
| Ambient temperature / in operation | 0… 60 °C |
| | with natural convection |
Ambient temparature / on
|