| | SITOP POWER 10, UNIVERSAL LINE STABILIZED POWER SUPPLY INPUT: 120/230 V AC (110-350 V DC) OUTPUT: 24 V DC/10 A S7-300 DESIGN |
| Technical specifications | |
| Product | SITOP power |
| Power supply, type | 24 V/10 A |
| Input | |
| Input | 1-phase AC or DC |
| Rated voltage value Vin rated | 120… 230 V |
| Voltage range | 93… 264 V |
| Input voltage / at DC | 110… 350 V |
| Wide-range input | Yes |
| Overvoltage resistance | 2.3 × Vin rated, 1.3 ms |
| Mains buffering at Iout rated, min. | 20 ms |
| Mains buffering | at Vin = 93/187 V |
| Rated line frequency | 50/ 60 Hz |
| Rated line range | 47... 63 Hz |
| Input current / at nominal level of the input voltage 120 V | 2.5 A |
| Input current / at nominal level of the input voltage 230 V | 1.3 A |
| Switch-on current limiting (+25 °C), max. | 20 A |
| Duration of current limiting / at 25 °C / maximum | 3 ms |
| Inrush current A²s | 1.5 A²·s |
| Built-in incoming fuse | T 6.3 A (not accessible) |
| Protection in the mains power input (IEC 898) | Recommended miniature circuit breaker: from 16 A, characteristic C |
| Output | |
| Output | controlled, isolated DC voltage |
| Rated voltage | 24 V |
| Total tolerance, static ± | 1 % |
| Static mains compensation, approx. | 0.1 % |
| Static load balancing, approx. | 0.2 % |
| Residual ripple peak-peak, max. | 100 mV |
| Spikes peak-peak, max. (bandwidth: 20 MHz) | 100 mV |
| Product feature / output voltage adjustable | No |
| Output voltage setting | - |
| Status display | Green LED for 24 V OK |
| On/off behavior | No overshoot of Vout (soft start) |
| Startup delay, max. | 3 s |
| Voltage rise, typ. | 100 ms |
| Rated current value Iout rated | 10 A |
| Current range | 0… 10 A |
| delivered active power / typ. | 240 W |
| constant overload current / at short-circuit during run-up / typical | 11 A |
| constant overload current / at short-circuit during operation / typical | 11 A |
| Parallel switching for enhanced performance | Yes |
| Numbers of parallel switchable units for enhanced performance | 2 |
| Efficiency | |
| Efficiency at Vout rated, Iout rated, approx. | 85 % |
| Power loss at Vout rated, Iout rated, approx. | 42 W |
| Closed-loop control | |
| Dynamic mains compensation (Vin rated ±15 %), max. | 0.3 % |
| Dynamic load smoothing (Iout: 50/100/50 %), Uout ± typ. | 1.5 % |
| Load step setting time 50 to 100%, typ. | 10 ms |
| Load step setting time 100 to 50%, typ. | 10 ms |
| Protection and monitoring | |
| Output overvoltage protection | Yes, according to EN 60950 |
| Current limitation | 11… 13 A |
| Characteristic feature of the output / short-circuit protected | Yes |
| Short-circuit protection | Constant current characteristic |
| Enduring short circuit current / Effective level / maximum | 14 A |
| Overload/short-circuit indicator | - |
| Safety | |
| Primary/secondary isolation | Yes |
| Potential separation | Safety extra low output voltage Vout according to EN 60950-1 |
| Protection class | Class I |
| stray current / maximum | 3.5 mA |
| CE mark | Yes |
| UL/CSA approval | Yes |
| UL/cUL (CSA) approval | cULus-Listed (UL 508, CSA C22.2 No. 142), File E143289 |
| Explosion protection | - |
| FM approval | - |
| CB approval | No |
| Marine approval | - |
| Degree of protection (EN 60529) | IP20 |
| EMC | |
| Emitted interference | EN 55022 Class B |
| Supply harmonics limitation | EN 61000-3-2 |
| Noise immunity | EN 61000-6-2 |
| Operating data | |
| Ambient temperature / in operation | 0… 60 °C |
| | with natural convection |
| Ambient temparature / on transport | -25…
|