| | SITOP MODULAR PLUS 5 STABILIZED POWER SUPPLY INPUT: 120-230/230-500 V AC OUTPUT: 24 V DC/5 A VERSION WITH COATED PCB |
| Technical specifications | |
| Product | SITOP modular plus |
| Power supply, type | 24 V/5 A |
| Input | |
| Input | 1-phase and 2-phase AC |
| Supply voltage / 1 / at AC | 120… 230 V |
| Supply voltage / 2 / at AC | 230… 500 V |
| Voltage range | |
| | Set by means of selector switch on the device; starting from Vin > 90/180 V |
| Input voltage / 1 / at AC | 85… 264 V |
| Input voltage / 2 / at AC | 176… 550 V |
| Wide-range input | Yes |
| Overvoltage resistance | 1300 Vpeak, 1.3 ms |
| Mains buffering at Iout rated, min. | 25 ms |
| Mains buffering | at Vin = 120/230 V, typ. 150 ms at Vin = 400 V |
| Rated line frequency | 50/ 60 Hz |
| Rated line range | 47... 63 Hz |
| Input current / at nominal level of the input voltage 120 V | 2.2 A |
| Input current / at nominal level of the input voltage 230 V | 1.2 A |
| Input current / at nominal level of the input voltage 500 V | 0.61 A |
| Switch-on current limiting (+25 °C), max. | 35 A |
| Inrush current A²s | 1.7 A²·s |
| Built-in incoming fuse | T 3.15 A (not accessible) |
| Protection in the mains power input (IEC 898) | Recommended miniature circuit breaker at 1-phase operation: from 6 A (10 A), characteristic C (B); required at 2-phase operation: circuit breaker 2-pole connected or circuit breaker 3RV2011-1EA10 (setting 3.8 A) or 3RV2711-1ED10 (UL 489) at 230 V; 3RV2011-1DA10 (setting 3 A) or 3RV2711-1DD10 (UL 489) at 400/500 V |
| Output | |
| Output | controlled, isolated DC voltage |
| Rated voltage | 24 V |
| Total tolerance, static ± | 3 % |
| Static mains compensation, approx. | 0.1 % |
| Static load balancing, approx. | 0.1 % |
| Residual ripple peak-peak, max. | 50 mV |
| Spikes peak-peak, max. (bandwidth: 20 MHz) | 200 mV |
| Adjustment range | 24… 28.8 V |
| Product feature / output voltage adjustable | Yes |
| Output voltage setting | via potentiometer |
| Status display | Green LED for 24 V OK |
| Signaling | via signaling module (6EP1961-3BA10) |
| On/off behavior | Overshoot of Vout approx. 3 % |
| Startup delay, max. | 1 s |
| Voltage rise, typ. | 50 ms |
| Rated current value Iout rated | 5 A |
| Current range | 0… 5 A |
| | > 60 °C Derating |
| delivered active power / typ. | 120 W |
| constant overload current / at short-circuit during run-up / typical | 5.5 A |
| short-term overload current / at short-circuit during operation / typical | 15 A |
| Duration of overloading ability for excess current / on short-circuiting during the operational phase | 25 ms |
| Parallel switching for enhanced performance | Yes |
| | switchable characteristic |
| Numbers of parallel switchable units for enhanced performance | 2 |
| Efficiency | |
| Efficiency at Vout rated, Iout rated, approx. | 87 % |
| Power loss at Vout rated, Iout rated, approx. | 18 W |
| Closed-loop control | |
| Dynamic mains compensation (Vin rated ±15 %), max. | 0.1 % |
| Dynamic load smoothing (Iout: 50/100/50 %), Uout ± typ. | 3 % |
| Load step setting time 50 to 100%, typ. | 2 ms |
| Load step setting time 100 to 50%, typ. | 2 ms |
| Setting time / maximum | 5 ms |
| Protection and monitoring | |
| Output overvoltage protection | < 35 V |
| Current limitation, typ. | 5.5 A |
| Characteristic feature of the output / short-circuit protected | Yes |
| Short-circuit protection | Alternatively, constant current characteristic approx. 5.5 A or latching shutdown |
| Enduring short circuit current / Effective level / typical | 5.5 A |
| Overload/short-circuit indicator | LED yellow for "overload", LED red for "latching shutdown" |
| Safety | |
| Primary/secondary isolation | Yes |
| Potential separation | Safety extra low output voltage Vout according to EN 60950-1 and EN 50178 |
| Protection class |
|