| | SITOP POWER 4 STABILIZED POWER SUPPLY INPUT: 120/230 V AC OUTPUT: 24 V DC/3.8 A |
| Technical specifications | |
| Product | SITOP power |
| Power supply, type | 24 V/3.7 A |
| Input | |
| Input | 1-phase AC |
| Supply voltage / 1 / at AC / nominal value | 120 V |
| Supply voltage / 2 / at AC / nominal value | 230 V |
| Voltage range | |
| | Set via wire jumper |
| Input voltage / 1 / at AC | 93… 132 V |
| Input voltage / 2 / at AC | 187… 264 V |
| Wide-range input | No |
| Overvoltage resistance | 2.3 × Vin rated, 1.3 ms |
| Mains buffering at Iout rated, min. | 10 ms |
| Mains buffering | at Vin = 93/187 V |
| Rated line frequency | 50/ 60 Hz |
| Rated line range | 47... 63 Hz |
| Input current / at nominal level of the input voltage 120 V | 1.8 A |
| Input current / at nominal level of the input voltage 230 V | 0.7 A |
| Switch-on current limiting (+25 °C), max. | 32 A |
| Duration of current limiting / at 25 °C / typical | 3 ms |
| Inrush current A²s | 0.8 A²·s |
| Built-in incoming fuse | T 3,15 A/250 V (not accessible) |
| Protection in the mains power input (IEC 898) | Recommended miniature circuit breaker: from 6 A, characteristic C |
| Output | |
| Output | controlled, isolated DC voltage |
| Rated voltage | 24 V |
| Total tolerance, static ± | 3 % |
| Static mains compensation, approx. | 0.1 % |
| Static load balancing, approx. | 0.2 % |
| Residual ripple peak-peak, max. | 150 mV |
| Spikes peak-peak, max. (bandwidth: 20 MHz) | 240 mV |
| Adjustment range | 22.8… 26.4 V |
| Product feature / output voltage adjustable | Yes |
| Output voltage setting | via potentiometer |
| | only permissible at ambient temperatur 0 °C to +50 °C |
| Status display | Green LED for 24 V OK |
| On/off behavior | No overshoot of Vout (soft start) |
| Startup delay, max. | 3 s |
| Voltage rise, typ. | 80 ms |
| Rated current value Iout rated | 3.7 A |
| Current range | 0… 3.7 A |
| delivered active power / typ. | 90 W |
| Parallel switching for enhanced performance | Yes |
| | only permissable at ambient temperature 0 °C to 50 °C |
| Numbers of parallel switchable units for enhanced performance | 2 |
| Efficiency | |
| Efficiency at Vout rated, Iout rated, approx. | 80 % |
| Power loss at Vout rated, Iout rated, approx. | 22 W |
| Closed-loop control | |
| Dynamic mains compensation (Vin rated ±15 %), max. | 0.3 % |
| Dynamic load smoothing (Iout: 50/100/50 %), Uout ± typ. | 2.5 % |
| Load step setting time 50 to 100%, typ. | 0.2 ms |
| Load step setting time 100 to 50%, typ. | 0.2 ms |
| Protection and monitoring | |
| Output overvoltage protection | Yes, according to EN 60950 |
| Current limitation | 3.8… 4.1 A |
| Characteristic feature of the output / short-circuit protected | Yes |
| Short-circuit protection | Electronic shutdown, automatic restart |
| Overload/short-circuit indicator | - |
| Safety | |
| Primary/secondary isolation | Yes |
| Potential separation | Safety extra low output voltage Vout according to EN 60950-1 |
| Protection class | Class I |
| stray current / maximum | 3.5 mA |
| stray current / typical | 0.4 mA |
| CE mark | Yes |
| UL/CSA approval | Yes |
| UL/cUL (CSA) approval | cULus-Listed (UL 508, CSA C22.2 No. 142), File E143289; cURus-Recognized (UL 1950, CSA C22.2 No. 60950), File 151273; UL 1310 |
| Explosion protection | - |
| FM approval | - |
| CB approval | No |
| Marine approval | - |
| Degree of protection (EN 60529) |
|