| | SITOP PSU100C 24 V/0.6 A STABILIZED POWER SUPPLY INPUT: AC 100-230 V (DC 110-300 V) OUTPUT: DC 24 V/0.6 A |
| Technical specifications | |
| Product | SITOP PSU100C |
| Power supply, type | 24 V/0.6 A |
| Input | |
| Input | 1-phase AC or DC |
| Rated voltage value Vin rated | 100… 230 V |
| Voltage range | 85… 264 V |
| Input voltage / at DC | 110… 300 V |
| Wide-range input | Yes |
| Overvoltage resistance | 2.3 × Vin rated, 1.3 ms |
| Mains buffering at Iout rated, min. | 20 ms |
| Mains buffering | at Vin = 230 V |
| Rated line frequency | 50/ 60 Hz |
| Rated line range | 47... 63 Hz |
| Input current / at nominal level of the input voltage 100 V / nominal value | 0.28 A |
| Input current / at nominal level of the input voltage 230 V | 0.18 A |
| Switch-on current limiting (+25 °C), max. | 28 A |
| Inrush current A²s | 0.7 A²·s |
| Built-in incoming fuse | internal |
| Protection in the mains power input (IEC 898) | Recommended miniature circuit breaker: from 16 A, characteristic B or from 10 A, characteristic C |
| Output | |
| Output | controlled, isolated DC voltage |
| Rated voltage | 24 V |
| Total tolerance, static ± | 3 % |
| Static mains compensation, approx. | 0.1 % |
| Static load balancing, approx. | 0.2 % |
| Residual ripple peak-peak, max. | 200 mV |
| Residual ripple peak-peak, typ. | 40 mV |
| Spikes peak-peak, max. (bandwidth: 20 MHz) | 300 mV |
| Spikes peak-peak, typ. (bandwidth: 20 MHz) | 20 mV |
| Product feature / output voltage adjustable | No |
| Output voltage setting | - |
| Status display | Green LED for output voltage OK |
| On/off behavior | Overshoot of Vout approx. 5 % |
| Startup delay, max. | 1 s |
| Voltage rise, typ. | 25 ms |
| Rated current value Iout rated | 0.6 A |
| Current range | 0… 0.6 A |
| | 0.6 A up to +55 °C, 0.3 A up to +70 °C |
| delivered active power / typ. | 14 W |
| short-term overload current / at short-circuit during operation / typical | 1 A |
| Parallel switching for enhanced performance | No |
| Efficiency | |
| Efficiency at Vout rated, Iout rated, approx. | 82 % |
| Power loss at Vout rated, Iout rated, approx. | 2.6 W |
| Closed-loop control | |
| Dynamic mains compensation (Vin rated ±15 %), max. | 0.1 % |
| Dynamic load smoothing (Iout: 10/90/10 %), Uout ± typ. | 3 % |
| Load step setting time 10 to 90%, typ. | 3 ms |
| Load step setting time 90 to 10%, typ. | 3 ms |
| Protection and monitoring | |
| Output overvoltage protection | Yes, according to EN 60950 |
| Current limitation, typ. | 0.7 A |
| Characteristic feature of the output / short-circuit protected | Yes |
| Short-circuit protection | Electronic shutdown, automatic restart |
| Overload/short-circuit indicator | - |
| Safety | |
| Primary/secondary isolation | Yes |
| Potential separation | Safety extra low output voltage Vout according to EN 60950-1 and EN 50178 |
| Protection class | Class I |
| stray current / maximum | 3.5 mA |
| stray current / typical | 0.4 mA |
| CE mark | Yes |
| UL/CSA approval | Yes |
| UL/cUL (CSA) approval | cULus-Listed (UL 508, CSA C22.2 No. 107.1), File E197259; cCSAus (CSA C22.2 No. 60950-1, UL 60950-1) |
| Explosion protection | ATEX (EX) II 3G Ex nA IIC T4; cCSAus (CSA C22.2 No. 213-M1987, ANSI/ISA-12.12.01-2007) Class I, Div. 2, Group ABCD, T4 |
| FM approval | - |
| CB approval | Yes |
| Marine approval | GL and ABS in process |
| Degree of protection (EN 60529) | IP20 |
| EMC | |
| Emitted interference | EN 55022 Class B |
| Supply harmonics limitation | not applicable |
| Noise immunity | EN 61000-6-
|