| | LOGO!POWER 12 V STABILIZED POWER SUPPLY INPUT: 100-240 V AC OUTPUT: 12 V DC/4.5 A |
| Technical specifications | |
| Product | LOGO!Power |
| Power supply, type | 12 V/4.5 A |
| Input | |
| Input | 1-phase AC |
| Rated voltage value Vin rated | 100… 240 V |
| Voltage range | 85… 264 V |
| Wide-range input | Yes |
| Overvoltage resistance | 2.3 × Vin rated, 1.3 ms |
| Mains buffering at Iout rated, min. | 40 ms |
| Mains buffering | at Vin = 187 V |
| Rated line frequency | 50/ 60 Hz |
| Rated line range | 47... 63 Hz |
| Input current / at nominal level of the input voltage 120 V | 1.13 A |
| Input current / at nominal level of the input voltage 230 V | 0.61 A |
| Switch-on current limiting (+25 °C), max. | 30 A |
| Inrush current A²s | 3 A²·s |
| Built-in incoming fuse | internal |
| Protection in the mains power input (IEC 898) | Recommended miniature circuit breaker: from 16 A, characteristic B or from 10 A, characteristic C |
| Output | |
| Output | controlled, isolated DC voltage |
| Rated voltage | 12 V |
| Total tolerance, static ± | 3 % |
| Static mains compensation, approx. | 0.1 % |
| Static load balancing, approx. | 1.5 % |
| Residual ripple peak-peak, max. | 200 mV |
| Residual ripple peak-peak, typ. | 10 mV |
| Spikes peak-peak, max. (bandwidth: 20 MHz) | 300 mV |
| Spikes peak-peak, typ. (bandwidth: 20 MHz) | 40 mV |
| Adjustment range | 10.5… 16.1 V |
| Product feature / output voltage adjustable | Yes |
| Output voltage setting | via potentiometer |
| Status display | Green LED for output voltage OK |
| On/off behavior | No overshoot of Vout (soft start) |
| Startup delay, max. | 0.5 s |
| Voltage rise, typ. | 10 ms |
| Rated current value Iout rated | 4.5 A |
| Current range | 0… 4.5 A |
| delivered active power / typ. | 50 W |
| Parallel switching for enhanced performance | Yes |
| Numbers of parallel switchable units for enhanced performance | 2 |
| Efficiency | |
| Efficiency at Vout rated, Iout rated, approx. | 85 % |
| Power loss at Vout rated, Iout rated, approx. | 10 W |
| Closed-loop control | |
| Dynamic mains compensation (Vin rated ±15 %), max. | 0.2 % |
| Dynamic load smoothing (Iout: 10/90/10 %), Uout ± typ. | 4.2 % |
| Load step setting time 10 to 90%, typ. | 20 ms |
| Load step setting time 90 to 10%, typ. | 20 ms |
| Protection and monitoring | |
| Output overvoltage protection | Yes, according to EN 60950 |
| Current limitation, typ. | 5.9 A |
| Characteristic feature of the output / short-circuit protected | Yes |
| Short-circuit protection | Constant current characteristic |
| Enduring short circuit current / Effective level / maximum | 8 A |
| Overload/short-circuit indicator | - |
| Safety | |
| Primary/secondary isolation | Yes |
| Potential separation | Safety extra low output voltage Vout according to EN 60950-1 and EN 50178 |
| Protection class | Class II (without protective conductor) |
| CE mark | Yes |
| UL/CSA approval | Yes |
| UL/cUL (CSA) approval | cULus-listed (UL 508, CSA C22.2 No. 107.1), File E197259; cURus-recognized (UL 60950, CSA C22.2 No. 60950), File E151273 |
| Explosion protection | ATEX (EX) II 3G Ex nA IIC T3 |
| FM approval | Class I, Div. 2, Group ABCD, T4 |
| CB approval | Yes |
| Marine approval | GL, ABS |
| Degree of protection (EN 60529) | IP20 |
| EMC | |
| Emitted interference | EN 55022 Class B |
| Supply harmonics limitation | not applicable |
| Noise immunity | EN 61000-6-2 |
| Operating data | |
| Ambient temperature / in operation | -20… +55 °C |
| Назад в раздел
|