| | SITOP PSA100E STABILIZED POWER SUPPLY 100 W INPUT: 230 V AC OUTPUT: 24 V DC/4 A |
| Technical specifications | |
| Product | SITOP PSA100E |
| Power supply, type | 24 V/4 A |
| Input | |
| Input | 1-phase AC |
| Supply voltage / 1 / at AC / nominal value | 230 V |
| Voltage range | 187… 264 V |
| Wide-range input | No |
| Overvoltage resistance | - |
| Mains buffering at Iout rated, min. | 10 ms |
| Rated line frequency | 50/ 60 Hz |
| Rated line range | 47... 63 Hz |
| Input current / at nominal level of the input voltage 230 V | 1.1 A |
| Switch-on current limiting (+25 °C), max. | 30 A |
| Inrush current A²s | 0.8 A²·s |
| Built-in incoming fuse | internal |
| Protection in the mains power input (IEC 898) | Recommended miniature circuit breaker: from 6 A, characteristic C |
| Output | |
| Output | controlled, isolated DC voltage |
| Rated voltage | 24 V |
| Total tolerance, static ± | 3 % |
| Static mains compensation, approx. | 0.1 % |
| Static load balancing, approx. | 0.5 % |
| Residual ripple peak-peak, max. | 150 mV |
| Spikes peak-peak, max. (bandwidth: 20 MHz) | 250 mV |
| Adjustment range | 23… 26 V |
| Product feature / output voltage adjustable | Yes |
| Output voltage setting | via potentiometer |
| Status display | Green LED for 24 V OK |
| On/off behavior | Overshoot of Vout < 1 % |
| Startup delay, max. | 1.5 s |
| Voltage increase time / of the output voltage / maximum | 200 ms |
| Rated current value Iout rated | 4 A |
| Current range | 0… 4 A |
| | 4 A up to +45 °C, 2 A up to +70 °C |
| delivered active power / typ. | 96 W |
| Parallel switching for enhanced performance | Yes |
| Numbers of parallel switchable units for enhanced performance | 2 |
| Efficiency | |
| Efficiency at Vout rated, Iout rated, approx. | 87 % |
| Power loss at Vout rated, Iout rated, approx. | 15 W |
| Closed-loop control | |
| Dynamic mains compensation (Vin rated ±15 %), max. | 0.3 % |
| Dynamic load smoothing (Iout: 50/100/50 %), Uout ± typ. | 3 % |
| Load step setting time 50 to 100%, typ. | 0.2 ms |
| Load step setting time 100 to 50%, typ. | 0.2 ms |
| Protection and monitoring | |
| Output overvoltage protection | < 35 V |
| Current limitation, typ. | 4.4 A |
| Characteristic feature of the output / short-circuit protected | Yes |
| Short-circuit protection | Electronic shutdown, automatic restart |
| Enduring short circuit current / Effective level / maximum | 3 A |
| Overload/short-circuit indicator | - |
| Safety | |
| Primary/secondary isolation | Yes |
| Potential separation | Safety extra low output voltage Vout according to EN 60950-1 and EN 50178 |
| Protection class | Class I |
| stray current / maximum | 3.5 mA |
| stray current / typical | 0.4 mA |
| CE mark | Yes |
| UL/CSA approval | Yes |
| UL/cUL (CSA) approval | cULus-Listed (UL 508, CSA C22.2 No. 107.1), File E197259 |
| Explosion protection | - |
| FM approval | - |
| CB approval | Yes |
| Marine approval | - |
| Degree of protection (EN 60529) | IP20 |
| EMC | |
| Emitted interference | EN 55022 Class B |
| Supply harmonics limitation | - |
| Noise immunity | EN 61000-6-2 |
| Operating data | |
| Ambient temperature / in operation | -10… +70 °C |
| | with natural convection |
| Ambient temparature / on transport | -40… +85 °C |
| Ambient temparature / in storage | Назад в раздел
|