| | LOGO! AM2 AQ EXPAN. MODULE, PU: DC 24V, 2AQ, 0-10V |
| |
| Supply voltage |
| 12 V DC | No |
| 24 V DC | Yes |
| Analog outputs |
| Number of analog outputs | 2 |
| Output ranges, voltage |
| 0 to 10 V | Yes |
| EMC |
| Emission of radio interference acc. to EN 55 011 |
| Emission of radio interference acc. to EN 55 011 (limit class B) | Yes |
| Ambient conditions |
| Operating temperature |
| Min. | 0 °C |
| max. | 55 °C |
| Degree and class of protection |
| IP20 | Yes |
| Standards, approvals, certificates |
| CSA approval | Yes |
| UL approval | Yes |
| FM approval | Yes |
| Marine approval | Yes |
| Developed according to IEC 61131 | Yes |
| according to VDE 0631 | Yes |
| Mounting |
| Mounting | on 35 mm DIN rail, 2 spacing units wide |
| Dimensions |
| Width | 36 mm |
| Height | 90 mm |
| Depth | 55 mm |
| Status | Feb 6, 2012 |