| | LOGO! AM2 PT100 EXPAN. MODULE, PU: DC 12/24V, 2AI, PT100 -50 ... +200 DEGR/C |
| |
| Installation type/mounting |
| Mounting | on 35 mm DIN rail, 2 spacing units wide |
| Supply voltage |
| 12 V DC | Yes |
| 24 V DC | Yes |
| Analog inputs |
| Number of analog inputs | 2 |
| Input ranges |
| Voltage | No |
| Current | No |
| Resistance thermometer | Yes |
| Input ranges (rated values), resistance thermometers |
| Pt 100 | Yes |
| EMC |
| Emission of radio interference acc. to EN 55 011 |
| Emission of radio interference acc. to EN 55 011 (limit class B) | Yes |
| Degree and class of protection |
| IP20 | Yes |
| Standards, approvals, certificates |
| CSA approval | Yes |
| UL approval | Yes |
| FM approval | Yes |
| Marine approval | Yes |
| Developed according to IEC 61131 | Yes |
| according to VDE 0631 | Yes |
| Ambient conditions |
| Operating temperature |
| Min. | 0 °C |
| max. | 55 °C |
| Dimensions |
| Width | 36 mm |
| Height | 90 mm |
| Depth | 55 mm |
| Status | Mar 12, 2012 |