| | LOGO! DM8 230R, EXP. MODULE, PU/I/O: 230V/230V/RELAIS, 4 DI/4 DO |
| |
| Supply voltage |
| 115 V DC | Yes |
| 230 V DC | Yes |
| permissible range, lower limit (DC) | 85 V |
| permissible range, upper limit (DC) | 253 V |
| 115 V AC | Yes |
| 230 V AC | Yes |
| Line frequency |
| Frequency of the supply voltage | 63 Hz |
| Digital inputs |
| Number/binary inputs | 4 |
| Input voltage |
| for signal "0" | < 40 V AC; > 30 V AC |
| for signal "1" | > 79 V AC |
| Input current |
| for signal "0", max. (permissible quiescent current) | 0.03 mA |
| for signal "1", typ. | > 0.08 mA |
| Input delay (for rated value of input voltage) |
| for standard inputs |
| at "0" to "1", max. | 50 ms; typ. |
| at "1" to "0", max. | 50 ms; typ. |
| Digital outputs |
| Number/binary outputs | 4; Relay |
| Functionality/short-circuit strength | No; external fusing necessary |
| Lamp load, max. | 1000 W; 1000 W at 230/240 V; 500 W at 115/120 V |
| Controlling a digital input | Yes |
| Parallel switching of 2 outputs |
| for increased power | No |
| Switching frequency |
| with resistive load, max. | 2 Hz |
| with inductive load, max. | 0.5 Hz |
| mechanical, max. | 10 Hz |
| Relay outputs |
| Switching capacity of contacts |
| Thermal continuous current, max. | 10 A; Max. 10 A per relay and max. 20 A across all 4 relays |
| EMC |
| Emission of radio interference acc. to EN 55 011 |
| Emission of radio interference acc. to EN 55 011 (limit class B) | Yes |
| Ambient conditions |
| Operating temperature |
| Min. | 0 °C |
| max. | 55 °C |
| Degree and class of protection |
| IP20 | Yes |
| Standards, approvals, certificates |
| CSA approval | Yes |
| UL approval | Yes |
| FM approval | Yes |
| Marine approval | Yes |
| Developed according to IEC 61131 | Yes |
| according to VDE 0631 | Yes |
| Installation type/mounting |
| Mounting | on 35 mm DIN rail, 2 spacing units wide |
| Dimensions |
| Width | 36 mm; 2 DU |
| Height | 90 mm |
| Depth | 55 mm |
| Status | Mar 12, 2012 |