| | LOGO! 24RC,LOGIC MODULE,DISPLAY PU/I/O: 24VAC/24VAC/ RELAY+CLOCK, 6 DI/4 DO; MOUNTING ON DIN RAIL STANDARD N |
| |
| Supply voltage |
| 24 V AC | Yes |
| Power losses |
| Power loss, max. | 1.8 W; 0.3 to 1.8 W |
| Time of day |
| Time switching clocks |
| Number | 1; integrated |
| Digital inputs |
| Number/binary inputs | 6 |
| Input voltage |
| Rated value, AC | 24 V |
| for signal "0" | max. 5 V |
| for signal "1" | min. 12 V |
| Input current |
| for signal "1", typ. | 2.5 mA; at 24 V AC |
| Digital outputs |
| Number/binary outputs | 4; Relay |
| Functionality/short-circuit strength | No; external fusing necessary (max. 16 A) |
| Switching frequency |
| with resistive load, max. | 2 Hz |
| with inductive load, max. | 0.5 Hz |
| Relay outputs |
| Switching capacity of contacts |
| with inductive load, max. | 3 A |
| Switching frequency/contacts/at ohmic load/maximum | 10 A |
| Ambient conditions |
| Operating temperature |
| Min. | 0 °C |
| max. | 55 °C |
| Storage/transport temperature |
| Min. | -20 °C |
| max. | 70 °C |
| Connection method |
| Connecting cables/cross sections | 2 x 1.5 mm2 1-wire; 1 x 0.5 to 2.5 mm2 1-wire; 1 x 0.5 to 2. 5 mm2 finely stranded with end sleeve |
| Dimensions |
| Width | 72 mm |
| Height | 90 mm |
| Depth | 55 mm |
| Status | Mar 12, 2012 |