| | LOGO! 24, LOGIC MODULE, DISPLAY PU/I/O: 24V/24V/24V TRANS., 8 DI (2AI)/4 DO; MEM 56 BLOCKS, EXPANDABLE WITH EXTRA MODULES |
| |
| Supply voltage |
| 24 V DC | Yes |
| Digital inputs |
| Number/binary inputs | 8; of which 2 analog are usable |
| Digital outputs |
| Number/binary outputs | 4; Transistor |
| Functionality/short-circuit strength | Yes; electrical (1 A) |
| Output current |
| for signal "1" permissible range for 0 to 55 °C, max. | 0.3 A |
| EMC |
| Emission of radio interference acc. to EN 55 011 |
| Emission of radio interference acc. to EN 55 011 (limit class B) | Yes |
| Ambient conditions |
| Operating temperature |
| Min. | 0 °C |
| max. | 55 °C |
| Degree and class of protection |
| IP20 | Yes |
| Standards, approvals, certificates |
| CSA approval | Yes |
| UL approval | Yes |
| FM approval | Yes |
| Marine approval | Yes |
| Developed according to IEC 61131 | Yes |
| according to VDE 0631 | Yes |
| Installation type/mounting |
| Mounting | on 35 mm DIN rail, 4 spacing units wide |
| Dimensions |
| Width | 72 mm; 4 WU |
| Height | 90 mm |
| Depth | 55 mm |
| Status | Mar 12, 2012 |