| | SCD 1997-RT, 19" LCD MONITOR WITH RESISTIVE TOUCH, RACK 19" VERSION, UL1950/IP54, OPT. RESOLUTION: 1280X1024, 30-97 KHZ, SCALING DSP, COLOR TFT PANEL WITH HIGH VIEWING ANGLE, ON-SCREEN CONTROLS, POWER UNIT 230V AC AND 24VDC CONNECTING CABLE 5 M |
| |
| Display |
| Design of display | 19" TFT |
| Screen diagonal | 19 in |
| visible area (HxV) in mm | 376.3 mm x 301.1 mm |
| Viewing angle | 170° x 170° |
| Design | 19" TFT |
| TFT | Yes |
| Number of colors (bit levels) | 16.7 million |
| Number of colors | 16000000 |
| Resolution (pixels) |
| optimum resolution (in pixels) | 1280 x 1024 |
| Pixel pitch | 0.294 x 0.294 |
| General features |
| Display | 1:1,Full screen |
| Image refresh rate | 50 to 72 Hz |
| Image refresh rate | 30 to 97 KHz |
| Image line frequency, max. | 97 kHz |
| Control elements |
| Operating mode |
| Function keys | No |
| Membrane keyboard & Piezo mouse | No |
| Touch operation |
| as touch screen | Optional |
| Design as touch screen | Yes |
| Supply voltage |
| DC | Yes; optional 24 V DC |
| Supply voltage range | 100 V |
| Supply voltage range | 240 V |
| Supply voltage | 100 - 240 V AC, optional 24 V |
| Power losses |
| Power loss in full configuration | 40 W |
| Interfaces |
| Interface design, USB | No |
| PS/2 interfaces for keyboard & mouse | No |
| Interface design, PS/2 | No |
| Video interfaces |
| With hardware interface video signal, digital | Yes |
| Ambient conditions |
| Operating temperature |
| Ambient temperature in operation | 0 to +45°C |
| during operating phase / max. | 45 °C |
| Degree and class of protection |
| Front acc. to EN 60529 | IP54 |
| Front | IP54 |
| IP (at the front) | 54 |
| IP54 at front | Yes |
| IP20 rear | Yes |
| NEMA 4 | No |
| Standards, approvals, certificates |
| EN 55022 | Yes |
| Mounting |
| Rack mounting possible | Yes |
| Design/front/fastening | Yes |
| Dimensions |
| Operator control unit (W x H) in mm | See dimension drawing |
| Status | Sep 10, 2011 |