| | SCD 1997-E, 19" LCD MONITOR FLUSH-MOUNT. IND., UL1950/IP65 OPT. RESOLUTION: 1280X1024, 30-97 KHZ, SCALING DSP, COLOR TFT PANEL WITH HIGH VIEWING ANGLE AND PROTECTIVE GLASS, ON-SCREEN CONTROLS, POWER UNIT 230V AC AND 24 VDC CONNECTING CABLE 10 M |
| |
| Display |
| Design of display | 19" TFT |
| Screen diagonal | 19 in |
| visible area (HxV) in mm | 376.3 mm x 301.1 mm |
| Viewing angle | 170° x 170° |
| On Screen Display (OSD) configuration | Yes |
| with on-screen display | Yes |
| Design | 19" TFT |
| TFT | Yes |
| Number of colors (bit levels) | 16.7 million |
| Number of colors | 16000000 |
| Resolution (pixels) |
| Horizontal image resolution | 1280 |
| Vertical image resolution | 1024 |
| optimum resolution (in pixels) | 1280 x 1024 |
| Pixel pitch | 0.294 mm x 0.294 mm |
| General features |
| Non-reflective and tempered mineral glass screen | Yes |
| Detachable from computer unit | 1.8 to 20m |
| Display | 1:1,Full screen |
| Image refresh rate | 50 to 72 Hz |
| Refresh rate, min. | 50 Hz |
| Max. image refresh rate | 100 Hz |
| Image refresh rate | 30 to 97 KHz |
| Image line frequency, max. | 97 kHz |
| Image line frequency, min. | 30 kHz |
| Brightness/contrast | |
| Contrast ratio | 300 cd/m? / 400:1 |
| Backlighting |
| MTBF backlighting (up to 50%, at 25 °C) | 50,000 h |
| Control elements |
| Operating mode |
| Function keys | No |
| Membrane keyboard & Piezo mouse | No |
| Touch operation |
| as touch screen | optional |
| Design as touch screen | Yes |
| Supply voltage |
| Type of actuation | AC |
| AC | Yes |
| DC | Yes |
| permissible range | |
| Supply voltage range | 100 V |
| Supply voltage range | 240 V |
| Supply voltage | 100 - 240 V AC, optional 24 V |
| Line frequency | 47 to 63 Hz |
| 50 Hz | Yes |
| 60 Hz | Yes |
| Power losses |
| Power loss in full configuration | 40 W |
| Interfaces |
| Interface design, USB | No |
| PS/2 interfaces for keyboard & mouse | No |
| Interface design, PS/2 | No |
| Video interfaces |
| Interface design, analog video signal (VGA) | Yes |
| With hardware interface video signal, digital | Yes |
| serial interface for touch screen | Yes, also alternative USB |
| Ambient conditions |
| Operating temperature |
| Ambient temperature in operation | 0 to +45°C |
| during operating phase / min. | 0 °C |
| during operating phase / max. | 45 °C |
| Vibrations |
| Vibration load in operation | 1g (10m/s?) |
| Shock testing |
| Shock loading in operation | 5g (50m/s?) |
| Degree and class of protection |
| Front acc. to EN 60529 | IP65 |
| Degree of protection to EN 60529 | IP65, at front IP20, at rear |
| Front | IP65 |
| IP (at the front) | 65 |
| IP65 at front | Yes |
| IP20 rear | Yes |
| NEMA 4 | No |
| Standards, approvals, certificates |
| CE | Yes |
| UL | Yes |
| EMC | CE (industry) |
| EN 55022 | Yes |
| Mounting |
| Rack mounting possible | Yes |
| Design/front/fastening | Yes |
| Dimensions |
| External dimensions (W x H x D) in mm | See dimension drawing |
| Operator control unit (W x H) in mm | See dimension drawing |
| Weight |
| Weight | 10 kg |
| Status | Sep 10, 2011 |