| | SCD 1597-RT, 15" LCD MONITOR WITH RESISTIVE TOUCH, RACK 19" VERSION, UL1950/IP54, OPT. RESOLUTION: 1024X768, 30-97 KHZ, SCALING DSP, COLOR TFT PANEL, PROTECT. GLASS 230V AC POWER UNIT, CONNECTING CABLE 10 M |
| |
| Display |
| Design of display | 15" TFT |
| Screen diagonal | 15 in |
| visible area (HxV) in mm | 304 x 228 |
| Viewing angle | 130° x 110° |
| On Screen Display (OSD) configuration | Yes |
| with on-screen display | Yes |
| Design | 15" TFT |
| TFT | Yes |
| Number of colors (bit levels) | 16 million |
| Resolution (pixels) |
| Horizontal image resolution | 1024 |
| Vertical image resolution | 768 |
| optimum resolution (in pixels) | 1024 x 768 |
| Pixel pitch | 0,3 x 0,3 |
| General features |
| Mains switch | No |
| Non-reflective and tempered mineral glass screen | Yes |
| Detachable from computer unit | 1.8 to 20m |
| Display | Full screen |
| Image refresh rate | 50 to 72 Hz |
| Refresh rate, min. | 50 Hz |
| Max. image refresh rate | 72 Hz |
| Image refresh rate | 30 - 80 KHz |
| Image line frequency, max. | 80 kHz |
| Image line frequency, min. | 30 kHz |
| Brightness/contrast | |
| Contrast ratio | 250 cd/m? / 300:1 |
| Backlighting |
| MTBF backlighting (up to 50%, at 25 °C) | 35,000 h |
| Control elements |
| Operating mode |
| Function keys | No |
| Membrane keyboard & Piezo mouse | No |
| Touch operation |
| as touch screen | optional |
| Supply voltage |
| Type of actuation | AC |
| AC | Yes |
| DC | 24 V DC optional |
| permissible range | |
| Supply voltage range | 110 V |
| Supply voltage range | 230 V |
| Supply voltage | 110 / 230 V AC, optional 24 V DC |
| Line frequency | 47 to 63 Hz |
| 50 Hz | Yes |
| 60 Hz | Yes |
| Interfaces |
| PS/2 interfaces for keyboard & mouse | No |
| Video interfaces |
| Interface design, analog video signal (VGA) | Yes |
| serial interface for touch screen | optional |
| Ambient conditions |
| Operating temperature |
| Ambient temperature in operation | 0 to +40°C |
| during operating phase / min. | 0 °C |
| during operating phase / max. | 40 °C |
| Vibrations |
| Vibration load in operation | 1g (10m/s?) |
| Shock testing |
| Shock loading in operation | 5g (50m/s?) |
| Degree and class of protection |
| Front acc. to EN 60529 | IP54 |
| Degree of protection to EN 60529 | IP54 |
| Front | IP54 |
| IP (at the front) | 54 |
| IP54 at front | Yes |
| Standards, approvals, certificates |
| CE | Yes |
| UL | Yes |
| EMC | CE (industry) |
| Dimensions |
| Width of the housing front | 483 mm |
| Height of housing front | 311 mm |
| Mounting cutout/device depth (W x H / D) | 0 |
| External dimensions (W x H x D) in mm | 483 x 311 x 83 |
| PCB size, height | |
| Depth | 83 mm |
| Status | Sep 10, 2011 |