| General features | |
| Processor | Intel Pentium III Technology; Intel Celeron 650 MHz, Intel Pentium III 933 MHz |
| Memory type | SDRAM-133 |
| Main memory | 512 MB |
| Free slots | 3 x PC104+ (via spec. expansion frame) |
| Operating system | Windows XP Embedded |
| Additional info on operating system | Language: EN |
| SIMATIC Software | Optionally with pre-installed software bundle SIMATIC WinCC flexible or WinCC flexible / WinAC RTX |
| Drives | |
| Diskette drive | optional via external USB floppy disk drive |
| Optical drives | possible as external drive via USB |
| Hard disk/Mass storage | Compact Flash Drive, 512 MB or 1GB |
| interfaces | |
| Graphics interface | DVI-I usable for additional display unit (VGA via adapter); color depth 16 bit, video memory up to 32MB, resolution in each case as integrated display |
| Connection for keyboard/mouse | USB / USB |
| serial interface | COM1: 1 x V.24 (RS232) |
| PROFIBUS/MPI | onboard, isolated, max. 12 Mbit/s, no plug-in card necessary, CP5611-compatible |
| USB | 1x at front, 2x at rear, USB 2.0 (500mA) |
| Ethernet | onboard, 2 x 10/100 Mbps, RJ-45, no plug-in card necessary |
| Multimedia | no |
| Supply voltage | |
| Supply voltage | 110 V / 230 V AC (autorange) 50/60 Hz; optional 24 V DC |
| Monitoring functions | |
| Temperature | Yes |
| Watchdog | Yes |
| Status LEDs | no |
| Degree of protection | |
| Front to EN 60529 | IP65 (on front) to EN60529 and NEMA4 |
| Ambient conditions | |
| Vibration load in operation | Tested to DIN IEC 68-2-6: 10 - 58 Hz: 0.075 mm, 58 bis 200 Hz: 9.8 m/s? (1 g) |
| Shock loading in operation | Tested to DIN IEC 68-2-29: 50 m/s? (5 g), 30 ms, 100 shocks |
| Relative humidity | Tested to DIN IEC 68-2-3, DIN IEC 68-2-30, DIN IEC 68-2-56: 5% to 80% at 25 °C (no condensation) |
| Ambient temperature in operation | +5°C to +45°C in full configuration; fanless |
| Certifications & Standards | |
| Approval | CE, cULus(508) |
| EMC | CE, EN 55011, EN 61000-6-4, EN 61000-6-2 |
| | |