| | SIMATIC PANEL PC 577B 19" TOUCH; 1280X1024; WINDOWS XP PROF MUI; AC 110/230V NAMUR; CEL M 440, 1,86 GHZ, 1MB L2; 1 GB RAM DDR2; 160GB SATA HDD 3,5"; DVD+/-R+/-RW; INTERFACES: 2X PCI, 2X ETHERNET 1GBIT/S, 4X USB 2.0 500MA, 1X FRONT-USB 2.0 500MA, 1X SERIAL (COM1) POWER CORD EU AND US INCLUDED |
| |
| Operator control and monitoring |
| Accessory components | Touch cover foils, fixing elements for screw mounting at the front |
| Display |
| Size | 19" TFT Touch |
| Resolution (pixels) |
| Resolution (WxH in pixel) | 1280 x 1024 |
| General features |
| Front panel | 19" TFT touch display |
| Expansion components | Uninterruptible power supply (UPS), SIMATIC NET communication modules, DiagMonitor, ImagePartition Creator |
| Backlighting |
| MTBF backlighting (at 25 °C) | 50000 h in 24 h permanent operation, temperature-dependent |
| Control elements |
| Function keys | No |
| Keyboard fonts |
| Alphanumeric keyboard | No |
| Touch operation |
| Touch screen (analog/resistive) | Yes |
| Installation type/mounting |
| central design | Yes |
| Distributed design | No |
| Supply voltage |
| Supply voltage | 100 V/240 V AC (autorange) 50/60 Hz |
| Power losses |
| Power loss in full configuration | 163 W max. (17.5 W included per slot) |
| Processor |
| Processor | Intel Celeron M 440, 1.86GHz, 533 MHz FSB, 1MB SLC |
| Memory |
| Main memory | |
| Capacity of main memory, maximum | 4096 Mbyte; (at least 3.2 GB can be used) |
| Drives |
| Diskette drive | optional: via external USB floppy disk drive |
| Optical drives | DVD±R±RW combi drive; on rear, can be operated from side |
| Cables |
| Warranty | 24 months liability for defects |
| Interfaces |
| PROFIBUS/MPI | 0 |
| USB port | 1x at front, 4x at rear, USB 2.0 (500 mA) |
| Free slots | 2x PCI (slots with board retainer), 1x slot for Compact Flash Card |
| Number of slots /compliant with PCI | 2 |
| Number of compact flash slots | 1 |
| Connection for keyboard/mouse | USB / USB |
| serial interface | COM1: 1 x V.24 (RS232) |
| Video interfaces |
| Graphics interface | DVI-I usable for additional display unit (VGA via adapter); color depth 32 bits, 8 to 128 MB Shared Memory |
| Industrial Ethernet |
| Industrial Ethernet interface | 2 |
| Industrial Ethernet interface | |
| 100 Mbit | Yes |
| 1000 Mbit | Yes |
| Monitoring functions |
| Temperature | Yes |
| Watchdog | Yes |
| Status LEDs | No |
| Degree and class of protection |
| Front acc. to EN 60529 | IP65 (on front) to EN60529 and NEMA4 |
| Standards, approvals, certificates |
| Approval | CE, cULus (508) |
| EMC | CE, EN 55011, EN 61000-6-4, EN 61000-6-2 |
| Ambient conditions |
| maximum permissible installation angle +/- | 20° |
| Relative humidity |
| Relative humidity | Tested to DIN IEC 68-2-3, DIN IEC 68-2-30, DIN IEC 68-2-56: 5% to 80% at 25 °C (no condensation) |
| Vibrations |
| Vibration load in operation | Tested according to DIN IEC 68-2-6: 10 to 58 Hz: 0.075 mm, 58 to 200 Hz: 9.8 m/s2 (0.25 g) |
| Shock testing |
| Shock loading in operation | tested to IEC 68-2-29: 50 m/s2 (1g), 30 ms, 100 shocks |
| Operating systems |
| Operating system | Windows XP Prof. optional: without operating system |
| Additional info on operating system | Multi Language: GER, ENG, ITAL, FR, SP, KOR, CHN (Traditional), CHN (Simplified), JPN - not with XPe |
| Dimensions |
| Mounting cutout/device depth (W x H / D) | 450x380 / 151 (incl. optical drive) |
| additional mounting depth (optical drive) | 21 mm |
| Weight |
| Panel PC in central design, approx. | 17 kg |
| Status | Mar 27, 2012 |