| | SIMATIC HMI IPC 577C PCI-SLOT, 4 USB (BACK) + 1 USB (FRONT), ETHERNET (10/100/1000), 15" TOUCH DISPLAY; |
| |
| Operator control and monitoring |
| Accessory components | Touch protective foil |
| Display |
| Size | 15" TFT Touch |
| Resolution (pixels) |
| Resolution (WxH in pixel) | 1024 x 768 |
| General features |
| Front panel | 15" TFT touch display |
| Backlighting |
| MTBF backlighting (at 25 °C) | about 50,000 hours |
| Control elements |
| Function keys | No |
| Mouse, at front | No |
| Keyboard fonts |
| Alphanumeric keyboard | No |
| Touch operation |
| Touch screen (analog/resistive) | Yes |
| Installation type/mounting |
| central design | Yes |
| Distributed design | No |
| Supply voltage |
| Supply voltage | 110/230 V AC or 24 V DC |
| Power losses |
| Power loss in full configuration | 24 V DC: Max. 80 W (incl. USB interfaces) |
| Processor |
| Processor | Intel Celeron M 1.2 GHz, Intel Core2Solo 1.2 GHz, Intel Core2Duo 1.86 GHz |
| Memory |
| Memory type | DDR3-SDRAM |
| Main memory | 512 Mbyte |
| Capacity of main memory, maximum | 4096 Mbyte; At least 3.2 GB can be used |
| Data areas and their retentivity |
| retentive data area in total (incl. times, counters, flags), max. | 2048 kbyte; 128 kbyte can be stored during backup time |
| Drives |
| Diskette drive | External diskette drive can be connected via USB |
| Optical drives | Optional: DVD±R±RW combi drive; on rear, can be operated from side |
| Cables |
| Warranty | 24 months liability for defects |
| Interfaces |
| PROFIBUS/MPI | 1 X CP5611-comptable |
| USB port | 1x on front, 4x on reverse, USB 2.0 (3x 500mA) |
| Free slots | 1 x CF card slot, externally accessible. 1 x PCI slot in device interior. 1 x SSD slot |
| Number of slots /compliant with PCI | 1 |
| Number of compact flash slots | 1 |
| Connection for keyboard/mouse | USB / USB |
| serial interface | COM1: 1 x V.24 (RS232) |
| parallel interface | 0 |
| Video interfaces |
| Graphics interface | DVI-I: VGA / DVI combined |
| Industrial Ethernet |
| Industrial Ethernet interface | PROFIBUS version, onboard 2 x: PROFINET version, onboard 1 x: 10/100/1000 Mbit/s, RJ45, no plug-in card necessary. |
| Industrial Ethernet interface | |
| 100 Mbit | Yes |
| 1000 Mbit | Yes |
| Monitoring functions |
| Temperature | Yes |
| Watchdog | Yes |
| Status LEDs | No |
| Degree and class of protection |
| Front acc. to EN 60529 | IP65 (at front) |
| Standards, approvals, certificates |
| Approval | CE, cULus (508) |
| EMC | CE, EN 61000-6-4; CISPR 22:2004 Class A; FCC Class A |
| Ambient conditions |
| maximum permissible installation angle +/- | 45° |
| Relative humidity |
| Relative humidity | Tested according to IEC 60068-2-78, IEC 60068-2-30: Operation: 5% to 85% at 30 °C (no condensation) Storage: 5% to 95% at 25 °C (no condensation) |
| Vibrations |
| Vibration load in operation | Tested according to DIN IEC 68-2-6: 10 - 58 Hz: 0.075 mm, 58 to 200 Hz: 9.8 m/s? (0.5 g) |
| Shock testing |
| Shock loading in operation | Tested according to DIN IEC 60068-2-7: 50 m/s? (5 g), 30 ms |
| Operating systems |
| Operating system | Windows XP Embedded and Win XP Prof. |
| Additional info on operating system | WIN XPe: GER/ENG WIN XP Prof: MUI Language: GER, ENG, IT, FR, SP, KOR, CHN (traditional), CHN (simplified), JPN |
| Dimensions |
| Mounting cutout/device depth (W x H / D) | 450 x 290 x 120 |
| additional mounting depth (optical drive) | 23 mm |
| Weight |
| Panel PC in central design, approx. | 9 kg |
| Status | Mar 27, 2012 |