| | SIMATIC HMI SCD1900 INDUSTRIAL OPERATING UNIT 19 INCH WIDE TOUCH SCREEN WITH 1440X900 PIXEL RESOLUTION FOR 24V DC VGA, DVI-D INTERFACE INCL. DVI-CABLE 1.8M |
| |
| Display |
| Design of display | 19" TFT WIDE |
| Screen diagonal | 19 in |
| On Screen Display (OSD) configuration | Yes |
| Design | 19" TFT WIDE |
| TFT | Yes |
| LCD | Yes |
| STN | No |
| Colors | 16.2 million |
| Number of colors (bit levels) | 16.2 million |
| Number of colors | 16000000; 16.2 million |
| Resolution (pixels) |
| Vertical image resolution | 900 |
| Pixel pitch | 0.284 mm x 0.284 mm |
| General features |
| Image refresh rate | 50 - 72 Hz |
| Refresh rate, min. | 50 Hz |
| Max. image refresh rate | 72 Hz |
| Image refresh rate | 30 to 97 KHz |
| Brightness/contrast | |
| Brightness, max. | 300 cd/m? |
| Backlighting |
| Dimmable backlight | Yes |
| Control elements |
| Operating mode |
| integrated mouse cursor control | No |
| Connection for mouse/keyboard/barcode reader | Via USB at the rear |
| Keyboard fonts |
| Number of function keys | 0 |
| Touch operation |
| Touch screen | Analog, resistive |
| Design as touch screen | Yes |
| Analog, resistive | Yes |
| Supply voltage |
| Supply voltage DC | 24 V DC |
| permissible range | 100 to 240 V |
| Supply voltage range | 90 V |
| Supply voltage range | 264 V |
| permissible range | |
| minimum | 21.6 V |
| Maximum | 26.4 V |
| Supply voltage AC | 100-240 V |
| Interfaces |
| Touch interfaces |
| Number of USB interfaces (V2.0) | 2 |
| Degree and class of protection |
| Front | IP65 |
| IP65 at front | Yes; if mounted with the supplied latch fasteners |
| Standards, approvals, certificates |
| Certifications | CE, UL, cULus |
| CE mark | Yes |
| CE | Yes; Industry |
| EMC | CE (industry) |
| GL | No |
| ABS | No |
| BV | No |
| DNV | No |
| LRS | No |
| Mounting |
| Desktop device | No |
| Dimensions |
| Mounting cutout/device depth (W x H / D) | |
| Width | 450 mm |
| Weight |
| Weight, approx. | 6 kg |
| Status | Mar 8, 2012 |