| | SIMATIC HMI KTP1000 BASIC COLOR DP, BASIC PANEL, KEY AND TOUCH OPERATION, 10" TFT DISPLAY, 256 COLORS, MPI/PROFIBUS DP INTERFACE, CONFIGURATION FROM WINCC FLEXIBLE 2008 SP2 COMPACT/ WINCC BASIC V11/ STEP7 BASIC V11, CONTAINS OPEN SOURCE SW WHICH IS PROVIDED FREE OF CHARGE FOR DETAILS SEE CD |
| |
| Display |
| Design of display | TFT |
| Screen diagonal | 10.4 in |
| Display width | 211.2 mm |
| Display height | 158.4 mm |
| Number of colors | 256 |
| Resolution (pixels) |
| Horizontal image resolution | 640 |
| Vertical image resolution | 480 |
| Backlighting |
| MTBF backlighting (at 25 °C) | 50000 h |
| Dimmable backlight | No |
| Control elements |
| Keyboard fonts |
| Number of function keys | 8 |
| Keys with LED | No |
| System keys | No |
| Numeric/alphabetical input | |
| Numeric keyboard | Yes; Onscreen keyboard |
| Alphanumeric keyboard | Yes; Onscreen keyboard |
| Touch operation |
| Design as touch screen | Yes |
| Supply voltage |
| Type of supply voltage | DC |
| Rated voltage/DC | 24 V |
| permissible range, lower limit (DC) | 19.2 V |
| permissible range, upper limit (DC) | 28.8 V |
| Input current |
| Current consumption (rated value) | 0.6 A |
| Inrush current A²s | 0.2 A²·s |
| Power |
| Power consumption, typ. | 15 W |
| Processor |
| Processor type | |
| X86 | No |
| ARM | Yes; RISC 32-bit |
| Memory |
| Flash | Yes |
| RAM | Yes |
| Usable memory for user data | 1024 kbyte |
| Type of output |
| Acoustics | |
| Buzzer | Yes |
| Speaker | No |
| Time of day |
| Clock |
| Hardware clock (real-time clock) | No |
| Software clock | Yes |
| Battery-backed | No |
| Synchronizable | Yes |
| Interfaces |
| Number of RS 485 interfaces | 1 |
| Number of USB interfaces | 0 |
| Number of SD card slots | 0 |
| Number of parallel interfaces | 0 |
| Number of 20 mA interfaces (TTY) | 0 |
| Number of RS 232 interfaces | 0 |
| Number of RS 422 interfaces | 1 |
| Number of other interfaces | 0 |
| With software interfaces | No |
| Industrial Ethernet |
| Number of industrial Ethernet interfaces | 0 |
| Industrial Ethernet status LED | 0 |
| IRT, supported | No |
| Protocols |
| PROFINET | No |
| Supports protocol for PROFINET IO | No |
| Protocols (Ethernet) |
| TCP/IP | No |
| DHCP | No |
| SNMP | No |
| DCP | No |
| LLDP | No |
| WEB characteristics |
| HTTP | No |
| HTML | No |
| Further protocols |
| PROFIBUS | Yes |
| MPI | Yes |
| CAN | No |
| MODBUS | Yes; Modicon (MODBUS RTU) |
| Supports protocol for EtherNet/IP | No |
| Interrupts/diagnostics/status information |
| Diagnostic messages |
| Diagnostic information readable | No |
| Ambient conditions |
| Mounting position | vertical |
| maximum permissible angle of inclination without external ventilation | 35° |
| Operating temperature |
| Operation (vertical installation) | |
| in vertical mounting position/ minimum | 0 °C |
| in vertical mounting position/ maximum | 50 °C |
| Operation (max. tilt angle) | |
| at maximum tilt angle/minimum | 0 °C |
| at maximum tilt angle/maximum | 40 °C |
| Operation (vertical installation, portrait format) | |
| in vertical mounting position/ minimum | Not applicable |
| in vertical mounting position/ maximum | Not applicable |
| Operation (max. tilt angle, portrait format) | |
| at maximum tilt angle/minimum | Not applicable |
| at maximum tilt angle/maximum | Not applicable |
| Storage/transport temperature |
| Min. | -20 °C |
| max. | 60 °C |
| Relative humidity |
| max. relative humidity | 90 % |
| Degree and class of protection |
| IP (at the front) | IP65 |
| Enclosure Type 4 at the front | Yes |
| Enclosure type 4x at the front | Yes |
| Standards, approvals, certificates |
| CE | Yes |
| KC approval | Yes |
| cULus | Yes |
| C-TICK | Yes |
| FM Class I Div. 2 | No |
| GL | No |
| ABS | No |
| BV | No |
| DNV | No |
| LRS | No |
| Class NK | No |
| PRS | No |
| Use in hazardous areas |
| ATEX Zone 2 | No |
| ATEX Zone 22 | No |
| cULus Class I Zone 1 | No |
| cULus Class I Zone 2, Division 2 | No |
| FM Class I Division 2 | No |
| Operating systems |
| Windows CE | No |
| proprietary | Yes |
| other | No |
| Configuration |
| Message indicator | Yes |
| With alarm logging system (incl. buffer and acknowledgment) | Yes |
| Process value display (output) | Yes |
| Process value default (input) possible | Назад в раздел
|