| | TRANSPONDER FOR MOBILE PANEL 277(F) IWLAN |
| |
| Ambient conditions |
| Operating temperature |
| Operation (vertical installation) | 0 °C to +50 °C |
| in vertical mounting position/ minimum | 0 °C |
| in vertical mounting position/ maximum | 50 °C |
| Storage/transport temperature |
| Ambient temperature during storage, minimum | -20 °C |
| Ambient temperature during storage, maximal | 60 °C |
| Transport, storage | -20 °C to +60 °C |
| Relative humidity |
| max. relative humidity | 85 % |
| Degree and class of protection |
| Enclosure according to EN 60529 | IP65 |
| IP65 enclosure | Yes |
| Enclosure according to NEMA | NEMA 4x, NEMA 12 |
| NEMA 4X | Yes |
| NEMA 12 | Yes |
| Standards, approvals, certificates |
| Certifications | CE, cULus, C-TICK, NEMA 4x, NEMA 12 |
| CE | Yes |
| Dimensions |
| External dimensions (W x H x D) in mm | 172 x 90 x 38.5 |
| Width | 172 |
| Height | 90 |
| Depth | 38.5 |
| Weight |
| Weight | 0.3 kg |
| Status | Mar 12, 2012 |