| | INDUSTRIAL USB HUB 4 IP65 WITH 4 USB INTERFACES, USABLE WITH PANEL PC AND MP |
| |
| Supply voltage |
| Type of actuation | DC |
| DC | Yes |
| Rated voltage | 24 V |
| permissible range | +20.4 V to +28.8 V DC |
| Supply voltage range | 20.4 V |
| Supply voltage range | 28.8 V |
| Supply voltage | 24 V DC |
| Interfaces |
| Number of USB interfaces | 4; 500 mA each, e.g. mouse, keyboard, printer, USB stick |
| Ambient conditions |
| Operating temperature |
| Operation (vertical installation) | 0 °C to +50 °C |
| in vertical mounting position/ minimum | 0 °C |
| in vertical mounting position/ maximum | 50 °C |
| Storage/transport temperature |
| Ambient temperature during storage, minimum | -20 °C |
| Ambient temperature during storage, maximal | 60 °C |
| Transport, storage | -20 °C to +60 °C |
| Relative humidity |
| max. relative humidity | 90 % |
| Standards, approvals, certificates |
| Certifications | CE |
| CE | Yes |
| Dimensions |
| External dimensions (W x H x D) in mm | 212 x 156 x 50 |
| Width | 212 |
| Height | 156 |
| Depth | 50 |
| Weight |
| Weight | 0.5 kg |
| other |
| free hotline | Yes |
| Warranty period | 1 a |
| Status | Feb 6, 2012 |