| | SIMATIC HMI KP300 BASIC MONO PN, BASIC PANEL, KEY OPERATION, 3" FSTN LCD DISPLAY, MONOCHROME BLACK/WHITE, PROFINET INTERFACE, CONFIGURATION FROM WINCC BASIC V11/ STEP7 BASIC V11, CONTAINS OPEN SOURCE SW WHICH IS PROVIDED FREE OF CHARGE FOR DETAILS SEE CD |
| |
| Display |
| Design of display | FSTN |
| Screen diagonal | 3.6 in |
| Display width | 87 mm |
| Display height | 31 mm |
| Number of colors | 4; Backlit display only (white, red, green, yellow) |
| Resolution (pixels) |
| Horizontal image resolution | 240 |
| Vertical image resolution | 80 |
| Backlighting |
| MTBF backlighting (at 25 °C) | 50000 h |
| Dimmable backlight | No |
| Control elements |
| Keyboard fonts |
| Number of function keys | 10 |
| Keys with LED | No |
| System keys | Yes |
| Numeric/alphabetical input | |
| Numeric keyboard | Yes; Keyboard fonts |
| Alphanumeric keyboard | Yes; Keyboard fonts |
| Touch operation |
| Design as touch screen | No |
| Supply voltage |
| Type of supply voltage | DC |
| Rated voltage/DC | 24 V |
| permissible range, lower limit (DC) | 19.2 V |
| permissible range, upper limit (DC) | 28.8 V |
| Input current |
| Current consumption (rated value) | 0.1 A |
| Inrush current A²s | 0.5 A²·s |
| Power |
| Power consumption, typ. | 3 W |
| Processor |
| Processor type | |
| X86 | No |
| ARM | Yes; RISC 32-bit |
| Memory |
| Flash | Yes |
| RAM | Yes |
| Usable memory for user data | 512 kbyte |
| Type of output |
| Acoustics | |
| Buzzer | No |
| Speaker | No |
| Time of day |
| Clock |
| Hardware clock (real-time clock) | No |
| Software clock | Yes |
| Battery-backed | No |
| Synchronizable | Yes |
| Interfaces |
| Number of RS 485 interfaces | 0 |
| Number of USB interfaces | 0 |
| Number of SD card slots | 0 |
| Number of parallel interfaces | 0 |
| Number of 20 mA interfaces (TTY) | 0 |
| Number of RS 232 interfaces | 0 |
| Number of RS 422 interfaces | 0 |
| Number of other interfaces | 0 |
| With software interfaces | No |
| Industrial Ethernet |
| Number of industrial Ethernet interfaces | 1 |
| Industrial Ethernet status LED | 2 |
| IRT, supported | No |
| Protocols |
| PROFINET | Yes |
| Supports protocol for PROFINET IO | No |
| Protocols (Ethernet) |
| TCP/IP | Yes |
| DHCP | Yes |
| SNMP | Yes |
| DCP | Yes |
| LLDP | Yes |
| WEB characteristics |
| HTTP | No |
| HTML | No |
| Further protocols |
| PROFIBUS | No |
| MPI | No |
| CAN | No |
| MODBUS | Yes; Modicon (MODBUS TCP/IP) |
| Supports protocol for EtherNet/IP | Yes |
| Interrupts/diagnostics/status information |
| Diagnostic messages |
| Diagnostic information readable | No |
| Ambient conditions |
| Mounting position | vertical |
| maximum permissible angle of inclination without external ventilation | 35° |
| Operating temperature |
| Operation (vertical installation) | |
| in vertical mounting position/ minimum | 0 °C |
| in vertical mounting position/ maximum | 50 °C |
| Operation (max. tilt angle) | |
| at maximum tilt angle/minimum | 0 °C |
| at maximum tilt angle/maximum | 40 °C |
| Operation (vertical installation, portrait format) | |
| in vertical mounting position/ minimum | Not applicable |
| in vertical mounting position/ maximum | Not applicable |
| Operation (max. tilt angle, portrait format) | |
| at maximum tilt angle/minimum | Not applicable |
| at maximum tilt angle/maximum | Not applicable |
| Storage/transport temperature |
| Min. | -20 °C |
| max. | 60 °C |
| Relative humidity |
| max. relative humidity | 90 % |
| Degree and class of protection |
| IP (at the front) | IP65 |
| Enclosure Type 4 at the front | Yes |
| Enclosure type 4x at the front | Yes |
| Standards, approvals, certificates |
| CE | Yes |
| KC approval | Yes |
| cULus | Yes |
| C-TICK | Yes |
| FM Class I Div. 2 | No |
| GL | Yes; Being checked, not a development target |
| ABS | Yes; Being checked, not a development target |
| BV | Yes; Being checked, not a development target |
| DNV | Yes; Being checked, not a development target |
| LRS | Yes; Being checked, not a development target |
| Class NK | Yes; Being checked, not a development target |
| PRS | No |
| Operating systems |
| Windows CE | No |
| proprietary | Yes |
| other | No |
| Configuration |
| Message indicator | Yes |
With al
|