| | SIMATIC THIN CLIENT PROTECTED 15" TOUCH,IP65, EXTERNAL DEVICE 15" TFT DISPLAY, 64K COLORS, CLIENT: SMARTACCESS, RDP, WEB IP65 DEVICE FOR EXTERNAL MOUNTING, NO BUILT-IN UNIT |
| |
| General information |
| Customer-specific configuration | No |
| Display |
| Design of display | TFT |
| Screen diagonal | 15.1 in |
| Size | 15.1" |
| Display type | TFT, 65536 colors |
| Color type | Colors |
| Resolution (pixels) |
| Horizontal image resolution | 1024 |
| Vertical image resolution | 768 |
| Resolution (WxH in pixel) | 1024 x 768 |
| Backlighting |
| MTBF backlighting (at 25 °C) | about 50000 hours |
| Control elements |
| Control elements | Touch screen |
| Operating mode |
| Operating options | Touch |
| Connection for mouse/keyboard/barcode reader | USB / USB |
| Keyboard fonts |
| Keys with LED | No |
| Touch operation |
| Touch screen | Analog, resistive |
| Touch screen (analog/resistive) | Yes |
| Supply voltage |
| Supply voltage | 24 V DC |
| Input current |
| Inrush current A²s | 1 A²·s |
| Processor |
| Processor | ARM, 266 MHz |
| Processor type | ARM |
| Memory |
| Type | Flash / RAM |
| Usable memory for user data | No info |
| Interfaces |
| Interfaces | 1 x Ethernet (RJ45) |
| USB port | 1 x USB |
| Industrial Ethernet |
| Industrial Ethernet interface | 1 x Ethernet (RJ45) |
| Industrial Ethernet status LED | 2 |
| Protocols |
| Protocols (Ethernet) |
| TCP/IP | Yes |
| WEB characteristics |
| HTTP | Yes |
| HTML | Yes |
| CSS | Yes |
| Protocols (terminal link) |
| Sm@rtAccess | Yes |
| RDP | Yes |
| EMC |
| Emission of radio interference acc. to EN 55 011 |
| Emission of radio interferences acc. to EN 55 011 (limit class A) | Yes; EN 61000-6-4, interference emission: Intended for use in industrial areas. |
| Ambient conditions |
| maximum permissible angle of inclination without external ventilation | +/- 45 ° |
| Storage/transport temperature |
| Transport, storage | -20 °C to +60 °C |
| Relative humidity |
| max. relative humidity | 85 %; (Storage) |
| Degree and class of protection |
| Front | IP65, NEMA 4x, NEMA 12 (when installed) |
| Type of protection | IP65 |
| IP (at the front) | IP65 |
| NEMA | NEMA 4x, NEMA 12 |
| Rear | IP65 |
| Standards, approvals, certificates |
| Certifications | CE, cULus, C-TICK, NEMA 4x (Enclosure Type 4X, Type 12), NEMA 12 |
| EMC | The product is designed for use in industrial environments. When used in residential areas, the emission of radio interference according to limit class B of EN 55011 must be ensured. For further information please refer to the user documentation. |
| Suitable for safety functions | No |
| Functionality under WinCC flexible |
| Service tools/configuration aids |
| Clean screen | Yes |
| Touch calibration | Yes |
| Dimensions |
| Front of enclosure (W x H) | 400 mm x 310 mm |
| Weight |
| Weight | 6.5 kg |
| Status | Mar 12, 2012 |