| | SIMATIC MOBILE PANEL 277 IWLAN CONFIGURABLE W. WINCC FLEXIBLE STANDARD VERSION 2007 AND HIGHER INCL. 1 MAIN BATTERY POWER SUPPLY TO BE ORDERED SEPARATELY: 6AV6671-5CE00-0AX0 CHARGING ST. 6AV6671-5CN00-0AX1 EXTERNAL POWER SUPPLY UNIT (EU/US/UK/JP) US RELEASE IS NOT POSSIBLE DUE TO MISSING FCC CERTIFICATION ON THE PART |
| |
| General information |
| Функция продукта / [nicht versorgt - kundenindividuelle Konfiguration] | Да |
| Потребляемый ток |
| диагональ экрана | 7,5 in |
| Size | 7,5 Zoll |
| Display type | TFT, 65536 Farben |
| Number of grayscales | 65536 |
| Color type | Farben |
| Resolution (pixels) |
| горизонтальное разрешение изображения | 640 |
| вертикальное разрешение изображения | 480 |
| Разрешение (ширина x высота) | 640 x 480 |
| Backlighting |
| MTBF backlighting (at 25 °C) | ca. 50000 h |
| Control elements |
| Operating mode |
| Operating options | Tasten und Touch |
| Function keys, programmable | 18 Funktionstasten, 18 mit LEDs |
| Connection for mouse/keyboard/barcode reader | USB / USB / USB |
| Keyboard fonts |
| Keys with LED | Да |
| freely inscribable membrane keys | Да |
| Number of function keys with LEDs | 18 |
| Multi-key operation | Да |
| Number of multi-key operations | 2 |
| Количество клавиш / [nicht versorgt - programmierbar] | 18 |
| Компонент продукта / [nicht versorgt - Systemtasten] | Да |
| Numeric/alphabetical input | Ja / Ja |
| Touch operation |
| Touch screen | analog, resistiv |
| Touch screen (analog/resistive) | Да |
| Special operator controls |
| Illuminated pushbutton | Нет |
| Handwheel | Нет |
| Processor |
| Processor | ARM, 520 MHz |
| Processor type | ARM |
| Memory |
| Type | Flash / RAM |
| Main memory | |
| Емкость запоминающего устройства / главного запоминающего устройства / [nicht versorgt - maximal] | 128 Mbyte |
| Type of output |
| Status LEDs | Да |
| Power LED | Да |
| Time of day |
| Clock |
| Type | Hardwareuhr, gepuffert, synchronisierbar |
| Interfaces |
| количество портов RS 485 | 0 |
| Интерфейсы / [nicht versorgt - USB (Universal Serial Bus)] | 1 x USB |
| количество параллельных портов | 0 |
| Industrial Ethernet |
| Интерфейсы / [nicht versorgt - Ethernet] | 1 x Ethernet (RJ45) |
| Protocols |
| Protocols (Ethernet) |
| Протокол / осуществляется поддержка / по требованиям заказчика | Да |
| Further protocols |
| Протокол / осуществляется поддержка / [nicht versorgt - kundenspezifisch] | Нет |
| Протокол / осуществляется поддержка / прочие системы шин | Да |
| Условия окружающей среды |
| Drop height | 1,2 m |
| Operating temperature |
| Условия окружающей среды / [nicht versorgt - Temperatur] / [nicht versorgt - Betrieb] | 0 °C bis +40 °C |
| Storage/transport temperature |
| Условия окружающей среды / [nicht versorgt - Temperatur] / [nicht versorgt - Transport, Lagerung] | -20 °C bis +60 °C |
| Relative humidity |
| Макс. относительная влажность воздуха | 80 % |
| Degree and class of protection |
| Род защиты / [nicht versorgt - Gehäuse] / [nicht versorgt - IP] / [nicht versorgt - IP 65] | Да |
| Operating systems |
| Операционная система | Windows CE |
| Configuration |
| Функция продукта / [nicht versorgt - Meldungsanzeige] | Да |
| Функция продукта / [nicht versorgt - Meldesystem] | Да |
| Функция продукта / [nicht versorgt - Prozesswertdarstellung (Ausgabe)] | Да |
| Функция продукта / [nicht versorgt - Prozesswertvorgabe (Eingabe)] | Да |
| Функция продукта / [nicht versorgt - Rezepturverwaltung] | Да |
| Configuration software |
| 2nd configuration kit | WinCC flexible Standard |
| Configuration tool | WinCC flexible |
| Type | Standard |
| Languages |
| Online languages |
| онлайновые языки | 16 |
| Languages |
| Languages per project | 32 |
| Functionality under WinCC flexible |
| Библиотеки | Да |
| Applications/options | Internet Explorer, Sm@rtService, Sm@rtAccess |
| Number of Visual Basic Scripts | 50 |
| Планировщик задач | Да |
| Help system | Ja |
| Number of characters per info text | 70 |
| With alarm logging system (incl. buffer and acknowledgment) |
| Number of alarm classes | 32 |
| Кол-во сообщений | 4000 |
| Bit messages | Да |
| Analog messages | Да |
| Number of bit messages | 4000 |
| Number of analog messages | 4000 |
| System messages HMI | Да |
| System messages PLC | Да |
| Message length (in characters) | 80 |
| Lines | 1 |
| Number of process values per message | 8 |
| Acknowledgment groups | 99 |
| Message indicator | Да |
| First/last value | Да |
| Recipes |
| Рецептуры | 300 |
| Data records per recipe | 500 |
| Variables |
| Кол-во переменных | 2048 |
| Number of variables per screen | 200 |
| Number of variables | 1000 |
| Initial values | 2048 |
| Limit values | Да |
| Multiplexing | Да |
| Structs | Да |
| Type Date & Time | 2048 |
| Images |
| шаблоны | Да |
| Start screen configurable | Да |
| Image selection by PLC | Да |
| Image number in the PLC | Да |
| Image objects |
| Text objects | 10000 Textelemente |
| Fields per image | 200 |
| Date/time fields | 200 |
| Graphics object | Bitmaps, Ikons, Vektorgrafik |
| Пиктограммы | 1000 |
| Complex image objects |
| Status/control | bei SIMATIC S7 |
| dynamic objects | Diagramme, Balken, Schieber, Analoganzeige, unsichtbare Schaltflächen |
| Number of objects per project | Назад в раздел
|