| | SIMATIC MOBILE PANEL 277 WITH INTEGRATED ENABLING BUTTON CONFIGURABLE W. WINCC FLEXIBLE STANDARD VERSION 2005 SP1 AND HIGHER |
| |
| General information |
| Customer-specific configuration | Yes |
| Display |
| Design of display | TFT |
| Screen diagonal | 7.5 in |
| Size | 7.5" |
| Display type | TFT, 65536 colors |
| Number of grayscales | 65536 |
| Color type | Colors |
| Resolution (pixels) |
| Horizontal image resolution | 640 |
| Vertical image resolution | 480 |
| Resolution (WxH in pixel) | 640 x 480 |
| Backlighting |
| MTBF backlighting (at 25 °C) | about 50,000 hours |
| Control elements |
| Operating mode |
| Operating options | Keys and Touch |
| Function keys, programmable | 18 function keys, 18 with LEDs |
| Connection for mouse/keyboard/barcode reader | USB / USB / USB |
| Keyboard fonts |
| Keys with LED | Yes |
| freely inscribable membrane keys | Yes |
| Number of function keys with LEDs | 18 |
| Multi-key operation | Yes |
| Number of multi-key operations | 2 |
| Number of configurable system keys | 18 |
| System keys | Yes |
| Numeric/alphabetical input | Yes / Yes |
| hexadecimal keyboard | Yes |
| Touch operation |
| Touch screen | Analog, resistive |
| Touch screen (analog/resistive) | Yes |
| Special operator controls |
| Illuminated pushbutton | No |
| Handwheel | No |
| Supply voltage |
| Supply voltage | via connection box |
| Design of electrical connection, plug-in connection | 1 |
| Processor |
| Processor | ARM, 520 MHz |
| Processor type | ARM |
| Memory |
| Type | Flash / RAM |
| Usable memory for user data | 6 MB usable memory for user data |
| Main memory | |
| Capacity of main memory, maximum | 128 Mbyte |
| Time of day |
| Clock |
| Type | Hardware clock, battery backup, synchronizable |
| Interfaces |
| Interfaces | 1 x RS422, 1 x RS485, 1 x Ethernet (RJ45) (max. 12 Mbit/s) |
| Number of RS 485 interfaces | 1 |
| Transmission rate, max. | 12 Mbit/s |
| USB port | 1 x USB |
| Multi Media Card slot | 1 MMC/SD card slot |
| Number of parallel interfaces | 0 |
| Industrial Ethernet |
| Industrial Ethernet interface | 1 x Ethernet (RJ45) |
| Protocols |
| Protocols (Ethernet) |
| TCP/IP | Yes |
| Further protocols |
| PROFIBUS | Yes |
| AS-i | No |
| CAN | No |
| INTERBUS | No |
| MODBUS | Yes |
| Data highway | No |
| DeviceNet | No |
| Local Operating Network | No |
| SUCOnet | No |
| other bus systems | Yes |
| Ambient conditions |
| Drop height | 1.2 m |
| Operating temperature |
| Operation | 0 °C to +40 °C |
| Storage/transport temperature |
| Transport, storage | -20 °C to +60 °C |
| Relative humidity |
| max. relative humidity | 80 % |
| Degree and class of protection |
| IP65 enclosure | Yes |
| Standards, approvals, certificates |
| Certifications | CE, cULus, C-TICK, SIBE |
| Safety category according to EN954-1 | Safety category according to EN954-1 (acknowledgment button, STOP button if present) 3 |
| Operating systems |
| Operating system | Windows CE |
| Configuration |
| Message indicator | Yes |
| With alarm logging system (incl. buffer and acknowledgment) | Yes |
| Process value display (output) | Yes |
| Process value default (input) possible | Yes |
| Recipe administration | Yes |
| Configuration software |
| Configuration tool | WinCC flexible Standard Version 2005 SP1 or higher (to be ordered separately) |
| 2nd configuration kit | WinCC flexible Standard |
| Version | Version 2005 SP 1 |
| Configuration tool | WinCC flexible |
| Type | Standard |
| Languages |
| Online languages |
| Number of online/runtime languages | 16 |
| Languages |
| Languages per project | 32 |
| Functionality under WinCC flexible |
| Libraries | Yes |
| Applications/options | Internet Explorer, Sm@rtService, Sm@rtAccess |
| Connection point identification | Yes |
| Number of Visual Basic Scripts | 50 |
| Task planner | Yes |
| Help system | Yes |
| Number of characters per info text | 70 |
| With alarm logging system (incl. buffer and acknowledgment) |
| Number of alarm classes | 32 |
| Number of messages | 4000 |
| Bit messages | Yes |
| Analog messages | Yes |
| Number of bit messages | 4000 |
| Number of analog messages | 4000 |
| System messages HMI | Yes |
| System messages PLC | Yes |
| System messages, other (SIMATIC S7, Sinumerik, Simotion,..) | Yes |
| Message length (in characters) | 80 |
| Lines | 1 |
| Number of process values per message | 8 |
| Acknowledgment groups | 99 |
| Message indicator | Yes |
| First/last value | Yes |
| Recipes |
| Recipes | 300 |
| Data records per recipe | 500 |
| Entries per data record | 1000 |
| Recipe memory | 64 KB integrated Flash, expandable |
| Variables |
| Number of variables per device | 2048 |
| Number of variables per screen | 200 |
| Number of variables | 1000 |
| Initial values |
|