| | SIMATIC MP 377 15" TOUCH STAINLESS STEEL FRONT, RETENTIV DISPLAY COVERED BY MEMBRANE, PROT. CL. FRONT IP66K, EX 2/22 15" TFT DISPLAY, CONFIGURABLE WITH WINCC FLEXIBLE |
| |
| Потребляемый ток |
| диагональ экрана | 15 in |
| Size | 15 Zoll (304,1 mm x 228,1 mm) |
| Display type | TFT, 65536 Farben |
| Color type | Farben |
| Resolution (pixels) |
| горизонтальное разрешение изображения | 1024 |
| вертикальное разрешение изображения | 768 |
| Разрешение (ширина x высота) | 1024 x 768 |
| Control elements |
| Control elements | Touchscreen |
| Operating mode |
| Operating options | Touch |
| Connection for mouse/keyboard/barcode reader | USB / USB / USB |
| Keyboard fonts |
| freely inscribable membrane keys | Нет |
| Number of function keys with LEDs | |
| Number of multi-key operations | 0 |
| Numeric/alphabetical input | Ja / Ja |
| hexadecimal keyboard | Да |
| Multi-key operation | Нет |
| Touch operation |
| Touch screen | analog, resistiv |
| Supply voltage |
| Supply voltage | DC 24 V |
| Электропитание / [nicht versorgt - Eingang] / [nicht versorgt - Eingansstrom] |
| Rated current | 1,7 A |
| Значение I2t / максимальное | 4 A²·s |
| Power |
| Power | 41 W |
| Backup battery |
| minimum backup duration | 0 a |
| Memory |
| Type | Flash / RAM |
| Time of day |
| Clock |
| Type | Hardwareuhr, gepuffert, synchronisierbar |
| Interfaces |
| количество портов RS 485 | 1 |
| Скорость передачи / максимально | 12 Mbit/s |
| Интерфейсы / [nicht versorgt - USB (Universal Serial Bus)] | 2 x USB |
| Интерфейсы / [nicht versorgt - PC Card Slot] | Nein |
| Интерфейсы / [nicht versorgt - CF Card Slot] | 1 x CF-Card-Slot |
| Интерфейсы / [nicht versorgt - SD-/MMC-SLOT] | 1 x Multi Media Card-Slot |
| Industrial Ethernet |
| Интерфейсы / [nicht versorgt - Ethernet] | 2 x Ethernet (RJ45) |
| Protocols |
| Protocols (Ethernet) |
| Протокол / осуществляется поддержка / по требованиям заказчика | Да |
| Protocols (terminal link) |
| Sm@rtAccess | Да |
| Further protocols |
| PROFIBUS | Да |
| MPI | Да |
| ЭМС |
| Emission of radio interference acc. to EN 55 011 |
| Класс электромагнитной совместимости A | Да |
| Условия окружающей среды |
| Условия окружающей среды / [nicht versorgt - Einbaulage] | +/- 35 ° |
| Storage/transport temperature |
| Условия окружающей среды / [nicht versorgt - Temperatur] / [nicht versorgt - Transport, Lagerung] | -20 °C bis +60 °C |
| Relative humidity |
| Макс. относительная влажность воздуха | 90 % |
| Degree and class of protection |
| IP65/66/… | IP66K |
| Вид защиты IP | IP20 |
| IP20/…. | IP20 |
| Standards, approvals, certificates |
| FM Class I Div. 2 | Да |
| GL | Нет; Нет данных |
| ABS | Нет |
| BV | Нет |
| DNV | Нет |
| LRS | Нет |
| PRS | Нет |
| ГОСТ Р | Нет |
| Use in hazardous areas |
| Взырывоопасная зона 2 | Да |
| Взырывоопасная зона 22 | Да |
| Operating systems |
| Операционная система | Windows CE |
| Configuration |
| Функция продукта / [nicht versorgt - Meldungsanzeige] | Да |
| Функция продукта / [nicht versorgt - Meldesystem] | Да |
| Функция продукта / [nicht versorgt - Prozesswertdarstellung (Ausgabe)] | Да |
| Функция продукта / [nicht versorgt - Prozesswertvorgabe (Eingabe)] | Да |
| Функция продукта / [nicht versorgt - Rezepturverwaltung] | Да |
| Configuration software |
| Configuration tool | WinCC flexible Standard ab Version 2007 (separat zu beziehen) |
| 2nd configuration kit | WinCC flexible Standard |
| Version | Version 2007 |
| Configuration tool | WinCC flexible |
| Type | Standard |
| Languages |
| Online languages |
| онлайновые языки | 16 |
| Languages |
| Languages per project | 32 |
| Functionality under WinCC flexible |
| Библиотеки | Да |
| Number of Visual Basic Scripts | 100 |
| Debugging in the simulator | Нет |
| Планировщик задач | Да |
| Help system | Ja |
| Number of characters per info text | 70 |
| Number of tooltips | 0 |
| With alarm logging system (incl. buffer and acknowledgment) |
| Number of alarm classes | 32 |
| Кол-во сообщений | 4000 |
| Bit messages | Да |
| Analog messages | Да |
| Number of bit messages | 4000 |
| Number of analog messages | 4000 |
| Telegram message procedure Alarm S | Да |
| System messages HMI | Да |
| System messages PLC | Да |
| System messages, other (SIMATIC S7, Sinumerik, Simotion,..) | Да |
| Message length (in characters) | 80 |
| Lines | 1 |
| Number of process values per message | 8 |
| Message indicator | Да |
| Acoustic feedback | Нет |
| First/last value | Да |
| Recipes |
| Рецептуры | 500 |
| Data records per recipe | 1000 |
| Variables |
| Кол-во переменных | 4096 |
| Number of variables per screen | 400 |
| Number of variables | 2000 |
| Initial values | 2048 |
| Limit values | Да |
| Multiplexing | Да |
| Structs | Да |
| Type Date & Time | 2048 |
| Images |
| шаблоны | Да |
| Start screen configurable | Да |
| Image selection by PLC | Да |
| Image number in the PLC | Назад в раздел
|