| | SIMATIC MP 277 10" TOUCH STAINLESS STEEL FRONT, RETENTIV DISPLAY COVERED BY MEMBRANE, PROTECTION CLASS FRONT IP66K, 10.4" TFT DISPLAY, CONFIGURABLE WITH WINCC FLEXIBLE 2005 |
| |
| General information |
| Customer-specific configuration | Yes |
| Display |
| Design of display | TFT |
| Screen diagonal | 10.4 in |
| Size | 10.4" |
| Display type | TFT, 65536 colors |
| Color type | Colors |
| Resolution (pixels) |
| Horizontal image resolution | 640 |
| Vertical image resolution | 480 |
| Resolution (WxH in pixel) | 640 x 480 |
| Backlighting |
| MTBF backlighting (at 25 °C) | about 50000 hours |
| Control elements |
| Control elements | Touch screen |
| Operating mode |
| Operating options | Touch |
| Connection for mouse/keyboard/barcode reader | USB / USB / USB |
| Keyboard fonts |
| Numeric/alphabetical input | Yes / Yes |
| hexadecimal keyboard | Yes |
| Touch operation |
| Touch screen | Analog, resistive |
| Touch screen (analog/resistive) | Yes |
| Supply voltage |
| Supply voltage | 24 V DC |
| Processor |
| Processor | ARM |
| Processor type | ARM |
| Memory |
| Type | Flash / RAM |
| Usable memory for user data | 6 MB usable memory for user data |
| Main memory | |
| Capacity of main memory, maximum | 128 Mbyte |
| Time of day |
| Clock |
| Type | Hardware clock, battery backup, synchronizable |
| Interfaces |
| Interfaces | 1 x RS422, 1 x RS485, 1 x Ethernet (RJ45) (max. 12 Mbit/s) |
| Number of RS 485 interfaces | 1 |
| Transmission rate, max. | 12 Mbit/s |
| USB port | 2 x USB |
| Multi Media Card slot | 1 x Multi Media Card slot |
| Industrial Ethernet |
| Industrial Ethernet interface | 1 x Ethernet (RJ45) |
| Ambient conditions |
| Mounting position | vertical |
| maximum permissible angle of inclination without external ventilation | +/- 35 ° |
| Operating temperature |
| Operation | 0 °C to +50 °C |
| Storage/transport temperature |
| Transport, storage | -20 °C to +60 °C |
| Relative humidity |
| max. relative humidity | 90 % |
| Degree and class of protection |
| Front | IP66K |
| Type of protection | IP20 |
| IP (at the front) | IP66K |
| Rear | IP20 |
| Standards, approvals, certificates |
| Certifications | CE, UL |
| Operating systems |
| Operating system | Windows CE |
| Configuration |
| Message indicator | Yes |
| With alarm logging system (incl. buffer and acknowledgment) | Yes |
| Process value display (output) | Yes |
| Process value default (input) possible | Yes |
| Recipe administration | Yes |
| Configuration software |
| Configuration tool | WinCC flexible Standard Version 2005 SP1 or higher (to be ordered separately) |
| 2nd configuration kit | WinCC flexible Standard |
| Version | Version 2005 SP 1 |
| Configuration tool | WinCC flexible |
| Type | Standard |
| Languages |
| Online languages |
| Number of online/runtime languages | 16 |
| Languages |
| Languages per project | 32 |
| Functionality under WinCC flexible |
| Libraries | Yes |
| Number of Visual Basic Scripts | 50 |
| Task planner | Yes |
| Help system | Yes |
| Number of characters per info text | 80 |
| With alarm logging system (incl. buffer and acknowledgment) |
| Number of alarm classes | 32 |
| Number of messages | 4000 |
| Bit messages | Yes |
| Analog messages | Yes |
| Number of bit messages | 4000 |
| Number of analog messages | 200 |
| System messages HMI | Yes |
| System messages PLC | Yes |
| System messages, other (SIMATIC S7, Sinumerik, Simotion,..) | Yes |
| Message length (in characters) | 80 |
| Lines | 1 |
| Number of process values per message | 8 |
| Acknowledgment groups | Yes |
| Message indicator | Yes |
| First/last value | Yes |
| Recipes |
| Recipes | 300 |
| Data records per recipe | 500 |
| Entries per data record | 1000 |
| Recipe memory | 64 KB integrated Flash, expandable |
| Variables |
| Number of variables per device | 2048 |
| Number of variables per screen | 200 |
| Number of variables | 1000 |
| Limit values | Yes |
| Multiplexing | Yes |
| Structs | Yes |
| Type Date & Time | 2048 |
| Images |
| Number of configurable images | 500 |
| Permanent window/default | Yes |
| Start screen configurable | Yes |
| Image selection by PLC | Yes |
| Image number in the PLC | Yes |
| Image objects |
| Text objects | 10,000 text elements |
| Fields per image | 200 |
| Date/time fields | 200 |
| Return | J |
| Graphics object | Bit maps, icons, vector graphics |
| Icons | 1000 |
| Complex image objects |
| Status/control | With SIMATIC S7 |
| dynamic objects | Diagrams, bar graphs, sliders, analog display, invisible buttons |
| Number of objects per project | 1000 |
| Number per image | 10 |
| Methods | Trend / profile |
| Limit value lines | Yes |
| Number of bars per chart | 10 |
| Limit value lines | Yes |
| alphanumeric fields | 300 |
a
|