| Supply voltage | |
| Supply voltage | DC 24 V |
| permissible range | DC +20.4 to +28,8 V |
| Type of voltage | DC |
| Memory | |
| Type | Flash / RAM |
| Memory usable for project data/Options | 6 MByte Usable memory for user data |
| Capacity of main memory, maximum | 64 MByte |
| Time | |
| Clock | |
| Type | Hardware clock, battery backed, Synchronizable |
| Configuration | |
| Configuration tool | WinCC flexible Standard as of Version 2005 SP 1 (must be ordered separately) |
| 2nd configuration package | WinCC flexible Standard |
| Version | Version 2005 SP 1 |
| Configuring tool | WinCC flexible |
| Type | Standard |
| Display | |
| Display type | TFT, 65536 Colors |
| Design of the display | TFT |
| Size | 10,4 Zoll |
| Screen diagonal | 10.4 " |
| Resolution (WxH in pixel) | 640 x 480 |
| Width | 640 |
| Height | 480 |
| Color type | Colors |
| MTBF backlighting (at 25 °C) | Approx. 50000 h |
| Expansions to operator processcommunication | |
| DP direct LEDs (LEDs as S7 output I/O) | F1...F20, K1...K16 |
| DP direct keys (screen buttons and keys as S7 input I/O ) | F1...F20, K1...K16 |
| Operating mode | |
| Operating elements | Membrane keyboard |
| Operating options | Keys |
| Function keys, programmable | 36 Function keys, 26 With LEDs |
| Inscribable membrane keys | Yes |
| Number of function keys with L:EDs | 26 |
| Multi-key operation | Yes |
| Number of multikey operation | 2 |
| Numeric/alphabetical input | Yes / Yes |
| Multi-key operation | Yes |
| Connection for mouse/keyboard/barcode reader | USB / USB / USB |
| external mouse | USB |
| external keyboard | USB |
| Connection for barecode reader | USB |
| Degree of protection | |
| Front | IP65 |
| IP (at front) | IP65 |
| Rear | IP20 |
| IP (rear) | IP20 |
| Certifications & Standards | |
| Certifications | CE, UL |
| Ambient conditions | |
| Mounting position | Vertical |
| max. relative humidity (in %) | 80 % |
| Temperature | |
| Operation | 0 to +50°C |
| Transport, storage | -20 to +60°C |
| I/O/Options | |
| I/O devices | Printer, Barcode reader |
| Type of output | |
| LED colors | green |
| interfaces | |
| Interfaces | 1 x RS-422, 1 x RS-485 (Max. 12 Mbit/s) |
| Number of interfaces/according to RS 485 | 1 |
| Transmission rate, max. | 12 Mbit/s |
| Multi Media Card slot | 1 x Multi Media Card slot |
| USB | 2 x USB |
| Ethernet | 1 x Ethernet (RJ45) |
| Operating systems | |
| Operating system | Windows CE |
| Product function | |
| Message indicator | Yes |
| Message system | Yes |
| Process value display (output) | Yes |
| Process value default (input) | Yes |
| Recipe adminsitration | Yes |
| customer-specific configuration | Yes |
| Additional software components loadable | Yes |
| other | |
| free hHotline | Yes |
| Warranty period | 1 Jahr(e) |
| Processor | |
| Processor | ARM |
| Processor type | ARM |
| Functionality under WinCC flexible | |
| Applications/options | Internet Explorer, Sm@rt Service , Sm@rt Access |
| Number of Visual Basic scripts | Number = 50 |
| Task planner | Yes |
| Help system | Yes |
| Number of info. texts | 80 |
| Memory requirement for first unit | 10 Byte |
| Memory requirement for each additional unit | 10 Byte |
| Status/control | For SIMATIC S7 |
| Message system | |
| Number of messages | 4000 |
| Bit messages | Yes |
| Analog messages | Yes |
| Number of bit messages | 4000 |
| Number of analog messages | 4000 |
| Number of alarm classes | 32 |
| System messages HMI | Yes |
| System messages PLC | Yes |
| System messages, other (Sinumerik, Simotion,..) | Yes |
| Message length (in characters) | 80 |
| Lines | 1 |
| Number of process values per message | 8 |
| Acknowledgment groups | Yes |
| Message indicator | Yes |
| First/last value | Yes |
| Message buffer | Circulating buffer (n x 512 Entries), Retentive, maintenance-free |
| Recipes | |
| Recipes | 300 |
| Memory requirement for first unit | 10 Byte |
| Memory requirement for each additional unit | 10 Byte |
| Data records per recipe | 500 |
| Memory requirement for first unit | 10 Byte |
| Memory requirement for each additional unit | 10 Byte |
| Entries per data record | 1000 |
| Memory requirement for first unit | 10 Byte |
| Memory requirement for each additional unit | 10 Byte |
| Recipe memory | 64 kByte integrated Flash, expandable |
| Number of process images | |
| Process images | 500 |
| Variables | 2048 |
| Date & time type | 2048 |
| Number of internal variable | 1000 |
| Initial values | 2048 |
| Limit values | Yes |
| Multiplexing | Yes |
| Structs | Yes |
| Image elements | |
| Text objects | 10000 Text elements |
| Fields per image | 200 |
| Variables per image | 200 |
| Permanent window/default | Yes |
| Image selection via PLC | Yes |
| Start image configurable | Yes |
| Image number in the PLC | Yes |
| Return | Y |
| Graphics object | Bitmaps, Icons, Vector graphics |
| Icons | 1000 |
| dynamic objects | Diagrams, Bar, Slider, Analog display, Invisible buttons |
| Number of objects per project | 1000 |
| Number per image | 10 |
| Write direction | horizontal |
| Online operation of trends | Compress / Slides |
| Trigger | Bit / Time |
| Methods | Trend / Profile |
| Limit value lines | Yes |
| Number of bars per chart | 10 |
| Direction | vertical / Horizontal |
| Limit value lines | Yes |
| alphanumeric fields | 300 |
| alphanumeric fields per image | 200 |
| numerical fields | 2048 |
| numerical fields per image | 200 |
| Date and time field | 200 |
| Password errors | 2048 |
| Number of slides per image | 10 |
| Number of analog indicators per image | 10 |
| Number of visible switches per project | 200 |
| visible switches per image | 200 |
| hidden switches per image | 200 |
| Number of status switches per project | 200 |
| Button status switches per image | 200 |
| Number of selector switches per project | 200 |
| Selector switches per image | 200 |
| Number of decade switches per project | 200 |
| Decade switches per image | 200 |
| Number of signal lamps per project | 200 |
| Signal lamps per image | 200 |
| Attributes for dynamic objects | |
| Color change | Yes |
| Movement X/Y | Yes |
| Hide | Yes |
| Lists | |
| Text lists | 500 |
| Number of text lists per image | 200 |
| Number of entries in text lists | 256 |
| Graphics list | 400 |
| Number of graphic lists per image | 200 |
| Number of entries in graphics lists | 256 |
| Libraries | Yes |
| Archiving | |
| Number of archives per project | 20 |
| Number of measuring points per project | 20 |
| Number of entries per archive | 10000 |
| Sequential archive | Yes |
| Short-term archive | Yes |
| Message archive | Yes |
| Process value archive | Yes |
| Memory location | SD and Multi Media Card |
| Ethernet | Yes |
| CSV | Yes |
| via trends | Yes |
| Filter | |
| cyclic | Yes |
| Tolerance | Yes |
| change | Yes |
| Security | |
| Number of user groups | 50 |
| Number of user rights | 32 |
| Passwords exportable | Yes |
| Data medium support | |
| Multi Media Card | Yes |
| SD card | Yes |
| USB Memory Drive | Yes |
| Recording | |
| Recording/Printing | Messages, Report (shift log), Color print, Hardcopy |
| Fonts | |
| Keyboard fonts | US American (English) |
| Languages | |
| Online languages | 16 |
| Languages per project | 32 |
| Configuration languages | D, GB, F, I, E, CHN "traditional", CHN "simplified", DK, FIN, GR, J, KP/ROK, NL, N, PL, P, RUS, S, CZ/SK, TR, H |
| Fonts | Tahoma, Arial, Courier New, WinCC flexible-Standard, Ideographic languages, all freely scalable |
| Transfer (Upload/Download) | |
| Transfer of configuration | MPI/PROFIBUS DP, USB, Ethernet, Automatic transfer recognition |
| Process coupling | |
| Connection to controller | S5, S7-200, S7- 300/400, TI 505, SINUMERIK, SIMOTION, Allen Bradley (DF1), Allen Bradley (DF485), Mitsubishi (FX), Telemecanique (ADJUST), OMRON (LINK/Multilink), Modicon (Modbus), See section "System Links" |
| S5 | Yes |
| serial | Yes |
| PROFIBUS DP | Yes |
| S7-200 | Yes |
| PPI (point-to-point) | Yes |
| PPI network | Yes |
| MPI | Yes |
| PROFIBUS DP | Yes |
| Ethernet | Yes |
| S7- 300/400 | Yes |
| MPI | Yes |
| PROFIBUS DP | Yes |
| PROFINET | Yes |
| TI 505 | Yes |
| Point-to-point | Yes |
| Network | Yes |
| Allen Bradley (DF1) | Yes |
| Allen Bradley (DF485) | Yes |
| Mitsubishi (FX) | Yes |
| Mitsubishi (MP4) | Yes |
| Telemecanique (ADJUST) | Yes |
| OMRON (LINK/Multilink) | Yes |
| Modicon (Modbus) | Yes |
| GE-Fanuc (SNP) | Yes |
| Functions | |
| TAB sequence | Yes |
| Calculating functions | Yes |
| Animate | Yes |
| Service tools/configuration aids | |
| Backup/Restore | Yes |
| Simulation | Yes |
| Device switchover | Yes |
| Delta transfer | Yes |
| Mechanics | |
| Type of housing (front) | Predominantly aluminum |
| Mounting technology | Clamp terminals |
| Dimensions | |
| Front of enclosure (W x H) | 483 mm x 310 mm |
| Mounting cutout/Device depth (W x H/D) in mm | 434 mm x 291 mm / 60 mm Device depth |
| Weights | |
| Weight | 4.95 kg |
| | |