| | SIMATIC TOUCH PANEL TP177B DP BLUE MODE STN-DISPLAY MPI-/PROFIBUS-DP PROTOCOL RS485-/RS422-/USB INTERFACE PRINTER - INTERFACE SLOT FOR MMCARD CONFIGURABLE WITH WINCC FLEXIBLE 2005 |
| |
| General information |
| Функция продукта / [nicht versorgt - kundenindividuelle Konfiguration] | Да |
| Потребляемый ток |
| Диагональ экрана | 5,7 in |
| Size | 5,7 Zoll (120 mm x 90 mm) |
| Display type | STN, 4 Blaustufen |
| Number of grayscales | 4 |
| Color type | Blaustufen |
| Resolution (pixels) |
| горизонтальная развёртка изображения | 320 |
| вертикальная развёртка изображения | 240 |
| Разрешение (ширина x высота) | 320 x 240 |
| Control elements |
| Control elements | Touchscreen |
| Operating mode |
| Operating options | Touch |
| Connection for mouse/keyboard/barcode reader | USB / USB / - |
| Keyboard fonts |
| Компонент продукта / [nicht versorgt - Systemtasten] | Да |
| Numeric/alphabetical input | Ja / Ja |
| hexadecimal keyboard | Да |
| Multi-key operation | Нет |
| Touch operation |
| Touch screen | analog, resistiv |
| Supply voltage |
| Supply voltage | DC 24 V |
| Processor |
| Processor | RISC 32Bit, 200 MHz |
| Processor type | RISC 32Bit |
| Memory |
| Type | Flash / RAM |
| Time of day |
| Clock |
| Type | Hardwareuhr, synchronisierbar, ungepuffert |
| Interfaces |
| Интерфейсы | RS232 optional, 1 x RS422, 1 x RS485 (max. 12 MBit/s) |
| Количество интерфейсов / согласно RS 485 | 1 |
| Скорость передачи / максимально | 12 Mbit/s |
| Интерфейсы / [nicht versorgt - USB (Universal Serial Bus)] | 1 x USB |
| Интерфейсы / [nicht versorgt - PC Card Slot] | Nein |
| Интерфейсы / [nicht versorgt - CF Card Slot] | Nein |
| Интерфейсы / [nicht versorgt - SD-/MMC-SLOT] | 1 x Multi Media Card-Slot |
| Интерфейсы / [nicht versorgt - Sonderschnittstellen] | Nein |
| Industrial Ethernet |
| Интерфейсы / [nicht versorgt - Ethernet] | Nein |
| Интерфейсы / [nicht versorgt - Ethernet] / [nicht versorgt - Ethernet Status LED] | 0 |
| Условия окружающей среды |
| Условия окружающей среды / [nicht versorgt - Einbaulage] | +/- 35 ° |
| Storage/transport temperature |
| Условия окружающей среды / [nicht versorgt - Temperatur] / [nicht versorgt - Transport, Lagerung] | -20 °C bis +60 °C |
| Relative humidity |
| Макс. относительная влажность воздуха | 90 % |
| Degree and class of protection |
| IP65/66/… | IP65, NEMA 4, NEMA 4x, NEMA 12 (im eingebauten Zustand) |
| Вид защиты IP | IP20 |
| Род защиты / [nicht versorgt - Frontseite] / [nicht versorgt - NEMA] | NEMA 4, NEMA 4x, NEMA 12 |
| IP20/…. | IP20 |
| Standards, approvals, certificates |
| Certifications | CE, GL, ABS, BV, DNV, LRS, PRS, FM Class I Div. 2, UL, CSA, cULus, EX-Zone 2/22, Gost-R, C-TICK, NEMA 4, NEMA 4x, NEMA 12 |
| FM класс I устройство 2 | Да |
| GL | Да |
| ABS | Да |
| BV | Да |
| DNV | Да |
| LRS | Да |
| PRS | Да |
| ГОСТ-Р | Да |
| Use in hazardous areas |
| Взырывоопасная зона 2 | Да |
| Взырывоопасная зона 22 | Да |
| Operating systems |
| Операционная система | Windows CE |
| Configuration |
| Функция продукта / [nicht versorgt - Meldungsanzeige] | Да |
| Функция продукта / [nicht versorgt - Meldesystem] | Да |
| Функция продукта / [nicht versorgt - Prozesswertdarstellung (Ausgabe)] | Да |
| Функция продукта / [nicht versorgt - Prozesswertvorgabe (Eingabe)] | Да |
| Функция продукта / [nicht versorgt - Rezepturverwaltung] | Да |
| Configuration software |
| Configuration tool | WinCC flexible Compact ab Version 2005 (separat zu beziehen) |
| 2nd configuration kit | WinCC flexible Compact |
| Version | Version 2005 |
| Configuration tool | WinCC flexible |
| Type | Compact |
| Languages |
| Online languages |
| Number of online/runtime languages | 16 |
| Languages |
| Languages per project | 32 |
| Functionality under WinCC flexible |
| Библиотеки | Да |
| Планировщик задач | Да |
| Help system | Ja |
| Number of info. texts | 70 |
| With alarm logging system (incl. buffer and acknowledgment) |
| Number of alarm classes | 32 |
| Кол-во сообщений | 2000 |
| Bit messages | Да |
| Analog messages | Да |
| Number of bit messages | 2000 |
| Number of analog messages | 2000 |
| Telegram message procedure Alarm S | Нет |
| System messages HMI | Да |
| System messages PLC | Да |
| System messages, other (Sinumerik, Simotion,..) | Нет |
| Message length (in characters) | 80 |
| Lines | 1 |
| Number of process values per message | 8 |
| Acknowledgment groups | 99 |
| Message indicator | Да |
| Acoustic feedback | Нет |
| First/last value | Да |
| Recipes |
| Рецептуры | 100 |
| Data records per recipe | 200 |
| [nicht versorgt: TAK_ABW146_001_000] |
| Кол-во переменных | 1000 |
| Variables per image | 50 |
| Number of internal variables | 1000 |
| Initial values | 1000 |
| Limit values | Да |
| Multiplexing | Да |
| Structs | Нет |
| Type Date & Time | 1000 |
| Number of process images |
| Шаблон | Да |
| Start screen configurable | Да |
| Image selection via PLC | Да |
| Image number in the PLC | Да |
| Image elements |
| Text objects | 2500 Textelemente |
| Fields per image | 50 |
| Date and time field | 30 |
| Index of screen context |
|