| | SIMATIC OPERATOR PANEL OP77B BACKLIT LC DISPLAY, 4.5" DISPL. W. GRAPHICS CAPABIL MPI-/PROFIBUS-DP INTERFACE UPTO 12 MB, PRINTER/USB INTERFACE, SLOT FOR MMC CARD, FOR CONFIGURATION OF WINCC FLEXIBLE 2004 COMPACT |
| |
| Display |
| Design of display | STN |
| Screen diagonal | 4.5 in |
| Size | 4.5" |
| Display type | STN, Schwarz/Weiss |
| Color type | Black/white |
| Resolution (pixels) |
| Horizontal image resolution | 160 |
| Vertical image resolution | 64 |
| Resolution (WxH in pixel) | 160 x 64 |
| Backlighting |
| MTBF backlighting (at 25 °C) | about 100,000 hours |
| Control elements |
| Control elements | Membrane keyboard |
| Operating mode |
| Operating options | Keys |
| Function keys, programmable | 8 function keys, 4 with LEDs |
| Connection for mouse/keyboard/barcode reader | - / - / - |
| Keyboard fonts |
| freely inscribable membrane keys | Yes |
| Number of function keys with LEDs | 4 |
| Numeric/alphabetical input | Yes / Yes |
| hexadecimal keyboard | Yes |
| Multi-key operation | Yes |
| Supply voltage |
| Supply voltage | 24 V DC |
| Input current |
| Rated current | 0.2 A |
| Inrush current A²s | 0.5 A²·s |
| Processor |
| Processor | ARM |
| Processor type | ARM |
| Memory |
| Type | Flash / RAM |
| Usable memory for user data | 1000 KB usable memory for user data |
| Type of output |
| Info LED | Yes |
| Power LED | No |
| Error LED | No |
| Time of day |
| Clock |
| Type | Software clock, no battery backup |
| Interfaces |
| Interfaces | 1 x RS232, 1 x RS422, 1 x RS485 (max. 12 Mbit/s) |
| Number of RS 485 interfaces | 1 |
| Transmission rate, max. | 12 Mbit/s |
| USB port | 1 x USB |
| Multi Media Card slot | 1 x Multi Media Card slot |
| Special interfaces | No |
| Industrial Ethernet |
| Industrial Ethernet interface | No |
| Ambient conditions |
| Mounting position | vertical |
| maximum permissible angle of inclination without external ventilation | +/- 80 ° |
| Storage/transport temperature |
| Transport, storage | -20 °C to +60 °C |
| Relative humidity |
| max. relative humidity | 90 % |
| Degree and class of protection |
| Front | IP65, NEMA 4x, NEMA 12 (when installed) |
| Type of protection | IP20 |
| IP (at the front) | IP65 |
| NEMA | NEMA 4x, NEMA 12 |
| Rear | IP20 |
| Standards, approvals, certificates |
| Certifications | CE, GL, ABS, BV, DNV, LRS, FM Class I Div. 2, UL, CSA, cULus, EX-Zone 2/22, C-TICK, NEMA 4x, NEMA 12 |
| FM Class I Div. 2 | Yes |
| GL | Yes |
| ABS | Yes |
| BV | Yes |
| DNV | Yes |
| LRS | Yes |
| Class NK | Yes |
| PRS | No |
| Gost-R | No |
| Use in hazardous areas |
| EX zone 2 | Yes |
| EX zone 22 | Yes |
| Operating systems |
| Operating system | Windows CE |
| Configuration |
| Configuration software |
| Configuration tool | WinCC flexible Compact Version 2004 or higher (to be ordered separately) |
| 2nd configuration kit | WinCC flexible Compact |
| Version | Version 2004 |
| Configuration tool | WinCC flexible |
| Type | Compact |
| Languages |
| Online languages |
| Number of online/runtime languages | 5 |
| Languages |
| Languages per project | 32 |
| Functionality under WinCC flexible |
| Libraries | Yes |
| Help system | Yes |
| Number of characters per info text | 320 |
| With alarm logging system (incl. buffer and acknowledgment) |
| Number of alarm classes | 32 |
| Number of messages | 1000 |
| Bit messages | Yes |
| Analog messages | Yes |
| Number of bit messages | 1000 |
| Telegram message procedure Alarm S | Yes |
| System messages HMI | Yes |
| System messages PLC | Yes |
| System messages, other (SIMATIC S7, Sinumerik, Simotion,..) | No |
| Message length (in characters) | 80 |
| Number of process values per message | 8 |
| Acknowledgment groups | Yes |
| Message indicator | No |
| Acoustic feedback | No |
| First/last value | Yes |
| Recipes |
| Recipes | 100 |
| Data records per recipe | 200 |
| Entries per data record | 200 |
| Recipe memory | 32 KB integrated Flash, expandable |
| Variables |
| Number of variables per device | 1000 |
| Number of variables per screen | 30 |
| Limit values | Yes |
| Multiplexing | Yes |
| Images |
| Number of configurable images | 500 |
| Permanent window/default | Yes |
| Start screen configurable | Yes |
| Image selection by PLC | Yes |
| Image number in the PLC | Yes |
| Image objects |
| Text objects | 2,500 text elements |
| Fields per image | 30 |
| Date/time fields | 0 |
| Index of screen context | No |
| Return | J |
| Graphics object | Bit maps, icons, icon (full-screen) |
| Icons | 1000 |
| Icon (full screen) | 100 |
Complex image obje
|