| | SIMATIC OPERATOR PANEL OP77A BACKLIT LC DISPLAY, 4.5" DISPL. W. GRAPHICS CAPABIL MPI-/PROFIBUS-DP INTERFACE UP TO 1,5MB, FOR CONFIGURATION WINCC FLEXIBLE 2004 COMPACT HSP UPWARDS; CONTAINS OPEN-SOURCE-SW, WHICH IS PROVIDED FREE OF CHARGE. FOR DETAILS SEE ENCLOSED CD |
| |
| Потребляемый ток |
| Диагональ экрана | 4,5 in |
| Size | 4,5 Zoll |
| Display type | STN, Schwarz/Weiss |
| Color type | Schwarz/Weiss |
| Resolution (pixels) |
| горизонтальная развёртка изображения | 160 |
| вертикальная развёртка изображения | 64 |
| Разрешение (ширина x высота) | 160 x 64 |
| Backlighting |
| MTBF backlighting (at 25 °C) | ca. 100000 h |
| Control elements |
| Control elements | Folientastatur |
| Operating mode |
| Operating options | Tasten |
| Function keys, programmable | 8 Funktionstasten, 4 mit LEDs |
| Connection for mouse/keyboard/barcode reader | - / - / - |
| Keyboard fonts |
| freely inscribable membrane keys | Да |
| Number of function keys with LEDs | 4 |
| Numeric/alphabetical input | Ja / Ja |
| hexadecimal keyboard | Да |
| Multi-key operation | Да |
| Supply voltage |
| Supply voltage | DC 24 V |
| Электропитание / [nicht versorgt - Eingang] / [nicht versorgt - Eingansstrom] |
| Rated current | 0,2 A |
| Значение I2t / максимальное | 0,5 A²·s |
| Processor |
| Processor | ARM |
| Processor type | ARM |
| Memory |
| Type | Flash / RAM |
| Type of output |
| Info LED | Да |
| Power LED | Нет |
| Error LED | Нет |
| Time of day |
| Clock |
| Type | Softwareuhr, ungepuffert |
| Interfaces |
| Интерфейсы | 1 x RS422, 1 x RS485 (max. 1,5 MBit/s) |
| Количество интерфейсов / согласно RS 485 | 1 |
| Скорость передачи / максимально | 1,5 Mbit/s |
| Интерфейсы / [nicht versorgt - USB (Universal Serial Bus)] | Nein |
| Интерфейсы / [nicht versorgt - PC Card Slot] | Nein |
| Интерфейсы / [nicht versorgt - CF Card Slot] | Nein |
| Интерфейсы / [nicht versorgt - SD-/MMC-SLOT] | Nein |
| Интерфейсы / [nicht versorgt - Sonderschnittstellen] | Nein |
| Industrial Ethernet |
| Интерфейсы / [nicht versorgt - Ethernet] | Nein |
| Условия окружающей среды |
| Условия окружающей среды / [nicht versorgt - Einbaulage] | +/- 80 ° |
| Storage/transport temperature |
| Условия окружающей среды / [nicht versorgt - Temperatur] / [nicht versorgt - Transport, Lagerung] | -20 °C bis +60 °C |
| Relative humidity |
| Макс. относительная влажность воздуха | 90 % |
| Degree and class of protection |
| IP65/66/… | IP65, NEMA 4x (im eingebauten Zustand) |
| Вид защиты IP | IP20 |
| Род защиты / [nicht versorgt - Frontseite] / [nicht versorgt - NEMA] | NEMA 4x |
| IP20/…. | IP20 |
| Standards, approvals, certificates |
| Certifications | CE, GL, ABS, BV, DNV, LRS, FM Class I Div. 2, UL, CSA, cULus, EX-Zone 2/22, C-TICK, NEMA 4x |
| FM класс I устройство 2 | Да |
| GL | Да |
| ABS | Да |
| BV | Да |
| DNV | Да |
| LRS | Да |
| Класс NK | Да |
| PRS | Нет |
| ГОСТ-Р | Нет |
| Use in hazardous areas |
| Взырывоопасная зона 2 | Да |
| Взырывоопасная зона 22 | Да |
| Operating systems |
| Операционная система | LINUX |
| Configuration |
| Configuration software |
| Configuration tool | WinCC flexible Compact ab Version 2004 SP 1; HSP OP 77 (separat zu beziehen) |
| 2nd configuration kit | WinCC flexible Compact |
| Version | Version 2004 SP 1; HSP OP 77 |
| Configuration tool | WinCC flexible |
| Type | Compact |
| Languages |
| Online languages |
| Number of online/runtime languages | 5 |
| Languages |
| Languages per project | 32 |
| Functionality under WinCC flexible |
| Библиотеки | Да |
| Планировщик задач | Да |
| Help system | Ja |
| Number of info. texts | 320 |
| With alarm logging system (incl. buffer and acknowledgment) |
| Number of alarm classes | 32 |
| Кол-во сообщений | 1000 |
| Bit messages | Да |
| Analog messages | Да |
| Number of bit messages | 1000 |
| Number of analog messages | 0 |
| Telegram message procedure Alarm S | Нет |
| System messages HMI | Да |
| System messages PLC | Да |
| System messages, other (Sinumerik, Simotion,..) | Нет |
| Message length (in characters) | 80 |
| Number of process values per message | 8 |
| Message indicator | Нет |
| Acoustic feedback | Нет |
| First/last value | Да |
| Recipes |
| Рецептуры | 5 |
| Data records per recipe | 20 |
| [nicht versorgt: TAK_ABW146_001_000] |
| Кол-во переменных | 1000 |
| Variables per image | 30 |
| Limit values | Да |
| Multiplexing | Да |
| Structs | Нет |
| Number of process images |
| Шаблон | Да |
| Start screen configurable | Да |
| Image selection via PLC | Да |
| Image number in the PLC | Да |
| Image elements |
| Text objects | 1000 Textelemente |
| Fields per image | 30 |
| Index of screen context | Нет |
| Graphics object | Bitmaps, Ikons, Ikon (bildschirmfüllend) |
| Пиктограммы | 1 |
| Icon (full screen) | 1 |
| [nicht versorgt: TAK_ABW154_001_000] |
| Status/control | nicht möglich |
| dynamic objects | Назад в раздел
|