| | JUNCTION BOX PLUS FOR MOBILE PANEL 170 |
| |
| Control elements |
| Expansions for operator control of the process |
| Hot swapping | without emergency stop circuit interruption |
| Monitoring the STOP button | Yes |
| Location identifier | Yes |
| Supply voltage |
| Supply voltage | 24 V DC |
| Input current |
| Rated current | 0.5 A |
| Power |
| Power | 12 W |
| Interfaces |
| Interfaces | 1 x RS232, 1 x RS422, 1 x RS485 (max. 12 Mbit/s) |
| Number of RS 485 interfaces | 1 |
| Transmission rate, max. | 12 Mbit/s |
| Ambient conditions |
| Storage/transport temperature |
| Transport, storage | -20 °C to +70 °C |
| Relative humidity |
| max. relative humidity | 85 % |
| Degree and class of protection |
| Enclosure according to EN 60529 | IP65 |
| Standards, approvals, certificates |
| Certifications | CE, cULus |
| Weight |
| Weight | 0.4 kg |
| other |
| free hotline | Yes |
| Warranty period | 1 a |
| Status | Mar 12, 2012 |