| | SIMATIC MOBILE PANEL 170 WITH INTEGRATED ENABLING BUTTON AND EMERGENCY-OFF BUTTON, CONFIGURABLE W. PROTOOL/LITE VERSION V6.0+SP2 AND HIGHER |
| |
| Display |
| Design of display | STN |
| Screen diagonal | 5.7 in |
| Size | 5.7" |
| Display type | STN, 16 colors |
| Color type | Colors |
| Resolution (pixels) |
| Horizontal image resolution | 320 |
| Vertical image resolution | 240 |
| Resolution (WxH in pixel) | 320 x 240 |
| Backlighting |
| MTBF backlighting (at 25 °C) | about 50,000 hours |
| Control elements |
| Operating mode |
| Operating options | Keys and Touch |
| Function keys, programmable | 14 function keys, 8 with LEDs |
| Keyboard fonts |
| freely inscribable membrane keys | Yes |
| Number of function keys with LEDs | 8 |
| Multi-key operation | Yes |
| Number of multi-key operations | 2 |
| Number of configurable system keys | 0 |
| Numeric/alphabetical input | Yes / Yes |
| hexadecimal keyboard | Yes |
| Multi-key operation | No |
| Touch operation |
| Touch screen | Analog, resistive |
| Special operator controls |
| Illuminated pushbutton | No |
| Handwheel | No |
| Supply voltage |
| Supply voltage | via connection box |
| Processor |
| Processor | RISC 32-bit, 66 MHz |
| Processor type | RISC 32-bit |
| Memory |
| Type | Flash / RAM |
| Usable memory for user data | 768 KB of usable memory for user data / no user memory for options |
| Type of output |
| Info LED | No |
| Power LED | No |
| Error LED | No |
| Drives |
| Diskette drive | No |
| CD-ROM | No |
| Hard disk | No |
| Time of day |
| Clock |
| Type | Hardware clock, no battery backup |
| Interfaces |
| Interfaces | 2 x RS232, 1 x RS422, 1 x RS485 (max. 12 Mbit/s) |
| Number of RS 485 interfaces | 1 |
| Transmission rate, max. | 12 Mbit/s |
| USB port | No |
| PC card slot | No |
| CF card slot | 1 x CF card slot |
| Multi Media Card slot | No |
| Special interfaces | No |
| Industrial Ethernet |
| Industrial Ethernet interface | No |
| Industrial Ethernet status LED | 0 |
| Ambient conditions |
| Drop height | 1.5 m |
| Operating temperature |
| Operation | 0 °C to +40 °C |
| Storage/transport temperature |
| Transport, storage | -20 °C to +60 °C |
| Relative humidity |
| max. relative humidity | 80 % |
| Degree and class of protection |
| IP65 enclosure | Yes |
| Standards, approvals, certificates |
| Certifications | CE, cULus, SIBE |
| Safety category according to EN954-1 | Safety category according to EN954-1 (acknowledgment button, STOP button if present) 3 |
| Operating systems |
| Operating system | Windows CE |
| Configuration |
| Configuration software |
| Configuration tool | ProTool / Lite, Version 6 SP 2 and higher or WinCC flexible Compact Version 1 and higher (to be ordered separately) |
| 1st configuration kit | ProTool / Lite |
| Version | Version 6 SP 2 |
| Configuration tool | ProTool |
| Type | Lite |
| 2nd configuration kit | WinCC flexible Compact |
| Version | Version 1 |
| Configuration tool | WinCC flexible |
| Type | Compact |
| Languages |
| Online languages |
| Number of online/runtime languages | 5 |
| Languages |
| Languages per project | 32 |
| Functionality under WinCC flexible |
| Libraries | Yes |
| Applications/options | none |
| Number of Visual Basic Scripts | Not possible |
| Debugging in the simulator | No |
| Task planner | Yes |
| Help system | Yes |
| Number of characters per info text | 70 |
| Number of tooltips | 0 |
| With alarm logging system (incl. buffer and acknowledgment) |
| Number of alarm classes | 32 |
| Number of messages | 2000 |
| Bit messages | Yes |
| Analog messages | Yes |
| Number of bit messages | 2000 |
| Number of analog messages | 50 |
| Telegram message procedure Alarm S | No |
| System messages HMI | Yes |
| System messages PLC | No |
| System messages, other (SIMATIC S7, Sinumerik, Simotion,..) | No |
| Message length (in characters) | 70 |
| Lines | 1 |
| Number of process values per message | 8 |
| Acknowledgment groups | 99 |
| Message indicator | Yes |
| Acoustic feedback | Yes |
| First/last value | Yes |
| Recipes |
| Recipes | 100 |
| Data records per recipe | 200 |
| Entries per data record | 200 |
| Recipe memory | 32 KB integrated Flash, expandable |
| Variables |
| Number of variables per device | 1024 |
| Number of variables per screen | 50 |
| Limit values | Yes |
| Multiplexing | Yes |
| Structs | Yes |
| Images |
| Number of configurable images | 500 |
| Permanent window/default | Yes |
| Start screen configurable | Yes |
| Image selection by PLC | Yes |
| Image number in the PLC | Yes |
| Image objects |
| Text objects | 2,500 text elements |
| Fields per image | 50 |
| Index of screen context | No |
| Return | |