| | SIMATIC TOUCHPANEL TP170B COLOR STN COLOR DISPLAY MPI-/PROFIBUS-DP INTERFACE PRINTER/RS232 INTERFACE SLOT FOR CF-CARD CONFIGURABLE WITH PROTOOL/LITE FROM VERSION V5.2+SP2 |
| |
| Display |
| Design of display | STN |
| Screen diagonal | 5.7 in |
| Size | 5.7" |
| Display type | STN, 16 colors |
| Color type | Colors |
| Resolution (pixels) |
| Horizontal image resolution | 320 |
| Vertical image resolution | 240 |
| Resolution (WxH in pixel) | 320 x 240 |
| Backlighting |
| MTBF backlighting (at 25 °C) | about 50,000 hours |
| Control elements |
| Control elements | Touch screen |
| Operating mode |
| Operating options | Touch |
| Connection for mouse/keyboard/barcode reader | - / - / - |
| Keyboard fonts |
| Numeric/alphabetical input | Yes / Yes |
| hexadecimal keyboard | Yes |
| Multi-key operation | No |
| Touch operation |
| Touch screen | Analog, resistive |
| Supply voltage |
| Supply voltage | 24 V DC |
| Input current |
| Rated current | 0.25 A |
| Power |
| Power | 7 W |
| Processor |
| Processor | RISC 32-bit, 66 MHz |
| Processor type | RISC 32-bit |
| Memory |
| Type | Flash / RAM |
| Usable memory for user data | 768 KB usable memory for user data |
| Drives |
| Diskette drive | No |
| CD-ROM | No |
| Hard disk | No |
| Time of day |
| Clock |
| Type | Software clock, synchronizable, no battery backup |
| Interfaces |
| Interfaces | TTY optional, 2 x RS232, 1 x RS422, 1 x RS485 (max. 12 Mbit/s) |
| Number of RS 485 interfaces | 1 |
| Transmission rate, max. | 12 Mbit/s |
| CF card slot | 1 x CF card slot |
| Ambient conditions |
| Mounting position | vertical |
| maximum permissible angle of inclination without external ventilation | +/- 35 ° |
| Storage/transport temperature |
| Transport, storage | -20 °C to +60 °C |
| Relative humidity |
| max. relative humidity | 85 % |
| Degree and class of protection |
| Front | IP65 |
| Type of protection | IP20 |
| IP (at the front) | IP65 |
| Rear | IP20 |
| Standards, approvals, certificates |
| Certifications | CE, FM Class I Div. 2, UL, CSA |
| Operating systems |
| Operating system | Windows CE |
| Configuration |
| Configuration software |
| Configuration tool | ProTool / Lite, Version 5.2 SP 2 or higher or WinCC flexible Compact Version 2004 or higher (to be ordered separately) |
| 1st configuration kit | ProTool / Lite |
| Version | Version 5.2 SP 2 |
| Configuration tool | ProTool |
| Type | Lite |
| 2nd configuration kit | WinCC flexible Compact |
| Version | Version 2004 |
| Configuration tool | WinCC flexible |
| Type | Compact |
| Languages |
| Online languages |
| Number of online/runtime languages | 5 |
| Languages |
| Languages per project | 32 |
| Functionality under WinCC flexible |
| Libraries | Yes |
| Task planner | Yes |
| Help system | Yes |
| Number of characters per info text | 70 |
| Number of tooltips | 0 |
| With alarm logging system (incl. buffer and acknowledgment) |
| Number of alarm classes | 32 |
| Number of messages | 2000 |
| Bit messages | Yes |
| Analog messages | Yes |
| Number of bit messages | 2000 |
| Number of analog messages | 2000 |
| Telegram message procedure Alarm S | No |
| System messages HMI | Yes |
| System messages PLC | No |
| System messages, other (SIMATIC S7, Sinumerik, Simotion,..) | No |
| Message length (in characters) | 80 |
| Lines | 1 |
| Number of process values per message | 8 |
| Acknowledgment groups | 99 |
| Message indicator | Yes |
| Acoustic feedback | No |
| First/last value | Yes |
| Recipes |
| Recipes | 100 |
| Data records per recipe | 200 |
| Entries per data record | 200 |
| Recipe memory | 32 KB integrated Flash, expandable |
| Variables |
| Number of variables per device | 1000 |
| Number of variables per screen | 50 |
| Number of variables | 1000 |
| Initial values | 1000 |
| Limit values | Yes |
| Multiplexing | Yes |
| Structs | No |
| Type Date & Time | 1000 |
| Images |
| Number of configurable images | 100 |
| Permanent window/default | Yes |
| Start screen configurable | Yes |
| Image selection by PLC | Yes |
| Image number in the PLC | Yes |
| Image objects |
| Text objects | 2,000 text elements |
| Fields per image | 0 |
| Date/time fields | 30 |
| Index of screen context | No |
| Return | J |
| Graphics object | Bit maps, icons, icon (full-screen) |
| Icons | 500 |
| Icon (full screen) | 50 |
| Complex image objects |
| Status/control | Not possible |
| dynamic objects | Diagrams, bar graphs, invisible buttons |
| Number of objects per project | 500 |
| Number per image | 5 |
| Methods | Trend |
| Limit value lines | Yes |
| Number of bars per chart |
|