| | SIMATIC MP270B KEYS MULTI PANEL 10.4" TFT DISPLAY 4 MB CONFIGURING MEMORY, CONFIGURABLE W. PROTOOL FROM VERS. V6.0 |
| |
| Display |
| Design of display | TFT |
| Screen diagonal | 10.4 in |
| Size | 10.4" |
| Display type | TFT, 256 Farben |
| Color type | Colors |
| Resolution (pixels) |
| Horizontal image resolution | 640 |
| Vertical image resolution | 480 |
| Resolution (WxH in pixel) | 640 x 480 |
| Backlighting |
| MTBF backlighting (at 25 °C) | about 50,000 hours |
| Control elements |
| Control elements | Membrane keyboard |
| Operating mode |
| Operating options | Keys |
| Function keys, programmable | 36 function keys, 28 with LEDs |
| Connection for mouse/keyboard/barcode reader | USB / USB / USB |
| Keyboard fonts |
| freely inscribable membrane keys | Yes |
| Number of function keys with LEDs | 28 |
| Number of multi-key operations | 28 |
| Numeric/alphabetical input | Yes / Yes |
| hexadecimal keyboard | Yes |
| Multi-key operation | Yes |
| Touch operation |
| Touch screen | No |
| Special operator controls |
| Illuminated pushbutton | Yes |
| Supply voltage |
| Supply voltage | 24 V DC |
| UPS connectable (serial) | Yes |
| Input current |
| Rated current | 0.9 A |
| Inrush current A²s | 0.5 A²·s |
| Power |
| Power | 22 W |
| Backup battery |
| Backup battery | optional 3.6 V |
| minimum backup duration | 3 a |
| Processor |
| Processor | RISC 32-bit |
| Processor type | RISC 32-bit |
| MIPS | No |
| Memory |
| Type | Flash / RAM |
| Usable memory for user data | 4096 KB usable memory for user data / 1024 KB additional memory for options |
| Type of output |
| Info LED | Yes |
| Power LED | No |
| Error LED | Yes |
| Drives |
| Diskette drive | No |
| CD-ROM | No |
| Hard disk | No |
| Time of day |
| Clock |
| Type | Hardware clock, battery backup, synchronizable |
| Interfaces |
| Interfaces | 2 x RS232, 1 x RS422, 1 x RS485, 1 x Ethernet (RJ45) (max. 12 Mbit/s) |
| Number of RS 485 interfaces | 1 |
| Transmission rate, max. | 12 Mbit/s |
| USB port | 1 x USB |
| PC card slot | 1 x PC card slot |
| CF card slot | 1 x CF card slot |
| Special interfaces | No |
| Industrial Ethernet |
| Industrial Ethernet interface | 1 x Ethernet (RJ45) |
| Ambient conditions |
| Mounting position | vertical |
| maximum permissible angle of inclination without external ventilation | +/- 35 ° |
| Storage/transport temperature |
| Transport, storage | -20 °C to +60 °C |
| Relative humidity |
| max. relative humidity | 90 % |
| Degree and class of protection |
| Front | IP65 |
| Type of protection | IP20 |
| IP (at the front) | IP65 |
| Rear | IP20 |
| Standards, approvals, certificates |
| Certifications | CE, GL, ABS, DNV, LRS, FM Class I Div. 2, cULus, EX Zone 2/22, C-TICK |
| Operating systems |
| Operating system | Windows CE |
| Configuration |
| Configuration software |
| Configuration tool | ProTool Version 6 SP 3 or higher, or WinCC flexible Standard Version 2004 or higher (to be ordered separately) |
| 1st configuration kit | ProTool |
| Version | Version 6 SP 3 |
| Configuration tool | ProTool |
| 2nd configuration kit | WinCC flexible Standard |
| Version | Version 2004 |
| Configuration tool | WinCC flexible |
| Type | Standard |
| Languages |
| Online languages |
| Number of online/runtime languages | 5 |
| Languages |
| Languages per project | 32 |
| Functionality under WinCC flexible |
| Libraries | Yes |
| Number of Visual Basic Scripts | 50 |
| Debugging in the simulator | No |
| Task planner | Yes |
| Help system | Yes |
| Number of characters per info text | 70 |
| Number of tooltips | 0 |
| With alarm logging system (incl. buffer and acknowledgment) |
| Number of alarm classes | 32 |
| Number of messages | 4000 |
| Bit messages | Yes |
| Analog messages | Yes |
| Number of bit messages | 4000 |
| Number of analog messages | 4000 |
| Telegram message procedure Alarm S | Yes |
| System messages HMI | Yes |
| System messages PLC | Yes |
| System messages, other (SIMATIC S7, Sinumerik, Simotion,..) | Yes |
| Message length (in characters) | 70 |
| Lines | 1 |
| Number of process values per message | 8 |
| Acknowledgment groups | Yes |
| Message indicator | Yes |
| Acoustic feedback | No |
| First/last value | Yes |
| Recipes |
| Recipes | 300 |
| Data records per recipe | 500 |
| Entries per data record | 1000 |
| Recipe memory | 64 KB integrated Flash, expandable |
| Variables |
| Number of variables per device | 2048 |
| Number of variables per screen | 200 |
| Number of variables | 1000 |
| Initial values | 2048 |
| Limit values | Yes |
| Multiplexing | Yes |
| Structs | Yes |
| Type Date & Time | 2048 |
| Images |
| Number of configurable images | <
|