| | SIMATIC MP270 MULTI PANEL 10" TFT DISPLAY 12 MB FLASH-EPROM / 32 MB RAM CONFIGURABLE WITH PROTOOL FROM VERSION V5.2+SP2 |
| |
| Display |
| Design of display | TFT |
| Screen diagonal | 10.4 in |
| Size | 10.4" |
| Display type | TFT, 256 Farben |
| Color type | Colors |
| Resolution (pixels) |
| Horizontal image resolution | 640 |
| Vertical image resolution | 480 |
| Resolution (WxH in pixel) | 640 x 480 |
| Backlighting |
| MTBF backlighting (at 25 °C) | about 40,000 hours |
| Control elements |
| Control elements | Membrane keyboard |
| Operating mode |
| Operating options | Keys |
| Function keys, programmable | 36 function keys, 20 with LEDs |
| Connection for mouse/keyboard/barcode reader | - / - / - |
| Keyboard fonts |
| freely inscribable membrane keys | Yes |
| Number of function keys with LEDs | 20 |
| Number of multi-key operations | 20 |
| Numeric/alphabetical input | Yes / Yes |
| hexadecimal keyboard | Yes |
| Multi-key operation | Yes |
| Touch operation |
| Touch screen | No |
| Special operator controls |
| Illuminated pushbutton | No |
| Supply voltage |
| Supply voltage | 24 V DC |
| UPS connectable (serial) | No |
| Input current |
| Rated current | 0.6 A |
| Inrush current A²s | 0.5 A²·s |
| Power |
| Power | 22 W |
| Backup battery |
| Backup battery | optional 3.6 V |
| minimum backup duration | 3 a |
| Processor |
| Processor | X86, 66 Hz |
| Processor type | X86 |
| MIPS | No |
| Memory |
| Type | Flash / RAM |
| Usable memory for user data | 4096 KB usable memory for user data / 512 KB additional memory for options |
| Type of output |
| Info LED | Yes |
| Power LED | No |
| Error LED | Yes |
| Drives |
| Diskette drive | No |
| CD-ROM | No |
| Hard disk | No |
| Time of day |
| Clock |
| Type | Hardware clock |
| battery-backed and synchronizable | Yes |
| Interfaces |
| Interfaces | 1 x TTY, 2 x RS232, 1 x RS422, 1 x RS485 (max. 12 Mbit/s) |
| Number of RS 485 interfaces | 1 |
| Transmission rate, max. | 12 Mbit/s |
| USB port | No |
| PC card slot | 1 x PC card slot |
| CF card slot | 1 x CF card slot |
| Special interfaces | No |
| Industrial Ethernet |
| Industrial Ethernet interface | Ethernet optional |
| Ambient conditions |
| Mounting position | vertical |
| maximum permissible angle of inclination without external ventilation | +/- 35 ° |
| Drop height | 95 m |
| Storage/transport temperature |
| Transport, storage | -20 °C to +60 °C |
| Relative humidity |
| max. relative humidity | 95 % |
| Degree and class of protection |
| Front | IP65, NEMA 4, NEMA 4x (when installed) |
| Type of protection | IP20 |
| IP (at the front) | IP65 |
| NEMA | NEMA 4, NEMA 4x |
| Rear | IP20 |
| Standards, approvals, certificates |
| Certifications | CE, FM Class I Div. 2, UL, CSA, EX Zone 2/22, NEMA 4, NEMA 4x |
| Operating systems |
| Operating system | Windows CE |
| Configuration |
| Configuration software |
| Configuration tool | ProTool Version 5.1 or higher (to be ordered separately) |
| 1st configuration kit | ProTool |
| Version | Version 5.1 |
| Configuration tool | ProTool |
| I/O / Options |
| I/O devices | Printer |
| Dimensions |
| Front of enclosure (W x H) | 483 mm x 310 mm |
| Weight |
| Weight | 5 kg |
| other |
| free hotline | Yes |
| Warranty period | 1 a |
| Status | Mar 12, 2012 |