| | SIMATIC MP270 MULTI PANEL 10" STN DISPLAY 12 MB FLASH-EPROM / 32 MB RAM CONFIGURABLE WITH PROTOOL FROM VERSION V5.2+SP2 |
| |
| Display |
| Design of display | STN liquid crystal display (LCD) |
| Screen diagonal | 10.4 in |
| Size | 10,4 inELSE |
| Display type | STNELSE256Colors |
| Color type | Colors |
| Resolution (pixels) |
| Resolution (WxH in pixel) | 640480 |
| Backlighting |
| MTBF backlighting (at 25 °C) | approx. 60000 h |
| Control elements |
| Control elements | Membrane keyboard |
| Operating mode |
| Operating options | Keys |
| Function keys, programmable | 36 Function keys20, With LEDs |
| Connection for mouse/keyboard/barcode reader | --- |
| Keyboard fonts |
| freely inscribable membrane keys | Yes |
| Number of function keys with LEDs | 20 |
| Number of multi-key operations | 20 |
| Numeric/alphabetical input | YesELSEYesELSE |
| hexadecimal keyboard | Yes |
| Multi-key operation | Yes |
| Touch operation |
| Touch screen | No |
| Special operator controls |
| STOP pushbutton | ELSE |
| Acknowledgement button | ELSE |
| Illuminated pushbutton | No |
| Supply voltage |
| Supply voltage | DC24 V |
| UPS connectable (serial) | No |
| Input current |
| Rated current | 0.6 A |
| Power |
| Power | 22 W |
| Backup battery |
| Backup battery | optional3,6 V |
| minimum backup duration | 3 a |
| Processor |
| Processor | X8666 Hz |
| Processor type | X86 |
| MIPS | No |
| Memory |
| Type | FlashRAM |
| Usable memory for user data | 4096 kbyte Usable memory for user data512 kbyte Additional memory for options |
| Type of output |
| Info LED | Yes |
| Power LED | No |
| Error LED | Yes |
| Drives |
| Diskette drive | No |
| CD-ROM | No |
| Hard disk | No |
| Time of day |
| Clock |
| Type | Hardware clockELSE |
| battery-backed and synchronizable | Yes |
| Interfaces |
| Interfaces | 1 x TTY, 2 x RS-232, 1 x RS-422, 1 x RS-485 (max. 12,00 Mbit/s) |
| Number of RS 485 interfaces | 1 |
| Transmission rate, max. | 12 Mbit/s |
| USB port | No |
| PC card slot | 1 x PC card slot |
| CF card slot | 1 x CF card slot |
| Multi Media Card slot | ELSE |
| Special interfaces | No |
| Industrial Ethernet |
| Industrial Ethernet interface | Ethernet optional |
| Ambient conditions |
| Drop height | 95 m |
| Operating temperature |
| Operation | ELSE |
| Storage/transport temperature |
| Transport, storage | -20 to +60°C |
| Relative humidity |
| max. relative humidity | 95 % |
| Degree and class of protection |
| Front | IP65NEMA 4NEMA 4X , (when installed) |
| Type of protection | IP20 |
| IP (at the front) | IP65 |
| NEMA | NEMA 4NEMA 4X |
| Standards, approvals, certificates |
| Certifications | CEELSEELSEELSEELSEELSEELSEFM Class I Div. 2ULCSA, ELSEEX zone 2/22, ELSEELSENEMA 4NEMA 4X, ELSEELSE |
| Safety category according to EN954-1 | ELSE |
| Operating systems |
| Operating system | Windows CEELSE |
| Configuration |
| Configuration software |
| Configuration tool | ProToolAs ofVersion 5,1ELSE ELSEELSE(must be ordered separately) |
| 1st configuration kit | ProTool |
| Version | Version 5,1ELSE |
| 2nd configuration kit | -ELSE |
| Version | - |
| Configuration tool | - |
| Type | ELSENo |
| Functionality under WinCC flexible |
| Number of Visual Basic Scripts | ELSE |
| Help system | ELSE |
| With alarm logging system (incl. buffer and acknowledgment) |
| Message length (in characters) | ELSE |
| Image objects |
| Text objects | ELSE |
| Graphics object | ELSE |
| Complex image objects |
| Status/control | ELSE |
| dynamic objects | ELSE |
| Methods | ELSE |
| Logging through printer |
| Recording/Printing | ELSE |
| Transfer (upload/download) |
| Transfer of configuration | ELSE |
| Process coupling |
| Connection to controller | ELSE |
| I/O / Options |
| I/O devices | Printer |
| Dimensions |
| Front of enclosure (W x H) | 483,00 mm x 310,00 mm |
| Weight |
| Weight | 5 kg |
| other |
| free hotline | Yes |
| Warranty period | 1 a |
| Status | Mar 12, 2012 |