| | SIMATIC HMI KP32F PN, KEY PANEL, 32 SHORT-STROKE KEYS WITH MULTI-COLOR LED'S, PROFINET INTERFACES WITH PROFISAFE, 16DI+16DI/DO, 4 SAFETY DI PINS, 24V DC LOOP THROUGH CONFIGURABLE FROM STEP7 V5.5 |
| |
| General information |
| Short lift keys/additional inputs as pushbuttons or switches | Yes |
| Control elements |
| Control elements | Keyboard with short-stroke keys |
| Operating options | Keys |
| Function keys, programmable | 32 function keys, 32 with LEDs |
| Keyboard fonts |
| Number of keys | 32 |
| freely inscribable membrane keys | Yes |
| Number of configurable system keys | 32 |
| Numeric/alphabetical input | |
| hexadecimal keyboard | No |
| Multi-key operation | Yes |
| Touch operation |
| Touch screen | No |
| Supply voltage |
| Supply voltage | 24 V |
| Input current |
| Rated current | 0.9 A |
| Type of output |
| Info LED | No |
| Power LED | No |
| Error LED | No |
| Color modes for LED | 5; Red, green, blue, yellow, white |
| Number of LEDs | 32; Dimming possible (via ES) |
| Digital inputs |
| Number of digital inputs | 32; In total max. 32 DI |
| integrated channels (DI) | 32; 16 pins can be used either as input or output |
| Voltage (DC) | 24 V |
| Digital outputs |
| integrated channels (DO) | 16; 16 pins can be used either as input or output |
| Load "resistive" | 100 mA |
| Voltage (DC) | 24 V; 24 V capable, non-isolated |
| Number of digital outputs | 16; In total max. 32 DI and DO |
| Output current (per output) max. | 100 mA |
| Short-circuit protection | Yes |
| Interfaces |
| Number of RS 485 interfaces | 0 |
| Number of other interfaces | 2; Ethernet, 2-port switch, 2*RJ45 |
| Industrial Ethernet |
| Industrial Ethernet interface | 2 x Ethernet (RJ45) |
| Number of industrial Ethernet interfaces | 2; 2 interfaces (switch functionality; 2 different networks cannot be connected) |
| Protocols |
| PROFINET | Yes |
| Supports protocol for PROFINET IO | Yes |
| Protocols (Ethernet) |
| TCP/IP | Yes |
| Further protocols |
| PROFIBUS | No |
| MPI | No |
| AS-i | No |
| CAN | No |
| INTERBUS | No |
| EIB | No |
| MODBUS | No |
| Data highway | No |
| DeviceNet | No |
| Local Operating Network | No |
| SUCOnet | No |
| other bus systems | No |
| Test commissioning functions |
| Illuminant test | Yes |
| Pushbutton and lamp test | Yes |
| Ambient conditions |
| Storage/transport temperature |
| Transport, storage | -20 °C to +60 °C |
| Relative humidity |
| max. relative humidity | 95 % |
| Mechanical and climatic conditions during operation |
| Climatic conditions in operation |
| Temperature |
| Permissible temperature range | 0 °C to 55 °C horizontal installation 0 °C to 45 °C vertical installation |
| Min. | 0 °C |
| max. | 55 °C |
| Degree and class of protection |
| Front | IP65, NEMA 4x (when installed) |
| IP (at the front) | IP65 |
| NEMA | NEMA 4X |
| Rear | IP20 |
| Standards, approvals, certificates |
| Certifications | CE, cULus, C-TICK |
| KC approval | No |
| Mechanics/material |
| Lifetime, typ. |
| Short-stroke keys (in switching cycles) | 1000000 |
| LEDs (ON period) | 100 % |
| Weight |
| Weight | 1220 g; Weight without packaging |
| Status | Mar 12, 2012 |