| | OPERATOR PANEL OP7/PP LC DISPLAY, BACKLIT LED 4 LINES, 20 CHARACTERS/LINE, SIMATIC S5, 505,NATIVE DRIVERS, UL/CSA-LISTED |
| |
| General information |
| Customer-specific configuration | No |
| Display |
| graphics-enabled | No |
| Display type | Black/white |
| Type | Lines |
| Line display | LC display |
| Number of lines, max. | 4 |
| Characters per line (max.) | 20 |
| Number of grayscales | 0 |
| Color type | Black/white |
| Backlighting |
| MTBF backlighting (at 25 °C) | about 100,000 hours |
| Control elements |
| Operating options | Keys |
| Function keys, programmable | 8 function keys, 4 with LEDs |
| Connection for mouse/keyboard/barcode reader | - / - / - |
| Keyboard fonts |
| freely inscribable membrane keys | Yes |
| Numeric/alphabetical input | Yes / Yes |
| hexadecimal keyboard | Yes |
| Multi-key operation | No |
| Touch operation |
| Touch screen | No |
| Supply voltage |
| Supply voltage | 24 V DC |
| UPS connectable (serial) | No |
| Input current |
| Rated current | 0.19 A |
| Processor |
| Processor | X86 |
| Memory |
| Type | Flash / RAM |
| Usable memory for user data | 128 KB usable memory for user data |
| Type of output |
| Info LED | Yes |
| Power LED | No |
| Error LED | No |
| Drives |
| Diskette drive | Yes |
| CD-ROM | No |
| Hard disk | No |
| Time of day |
| Clock |
| Type | Software clock, synchronizable, no battery backup |
| Interfaces |
| Interfaces | 1 x TTY, 1 x RS232, 1 x RS422, 1 x RS485 |
| Number of RS 485 interfaces | 1 |
| USB port | No |
| PC card slot | No |
| CF card slot | No |
| Number of parallel interfaces | 0 |
| Special interfaces | No |
| With software interfaces | No |
| Industrial Ethernet |
| Industrial Ethernet interface | No |
| Ambient conditions |
| Mounting position | vertical |
| maximum permissible angle of inclination without external ventilation | +/- 90 ° |
| Storage/transport temperature |
| Ambient temperature during storage, minimum | -25 °C |
| Ambient temperature during storage, maximal | 70 °C |
| Transport, storage | -25 °C to +70 °C |
| Relative humidity |
| max. relative humidity | 95 % |
| Degree and class of protection |
| Front | IP65 |
| Type of protection | IP20 |
| IP (at the front) | IP65 |
| Rear | IP20 |
| Standards, approvals, certificates |
| Certifications | CE, GL, BV, DNV, LRS, PRS, FM Class I Div. 2, UL, CSA, cULus, EX zone 2/22 |
| Operating systems |
| Operating system | RMOS |
| Configuration |
| Message indicator | Yes |
| With alarm logging system (incl. buffer and acknowledgment) | Yes |
| Process value display (output) | No |
| Process value default (input) possible | No |
| Recipe administration | Yes |
| Configuration software |
| Configuration tool | ProTool / Lite Version 2.51 or higher (to be ordered separately) |
| 1st configuration kit | ProTool / Lite |
| Version | Version 2.51 |
| Configuration tool | ProTool |
| Type | Lite |
| I/O / Options |
| Additional software components loadable | No |
| Dimensions |
| Front of enclosure (W x H) | 144 mm x 180 mm |
| Weight |
| Weight | 0.43 kg |
| other |
| free hotline | Yes |
| Warranty period | 1 a |
| Status | Mar 12, 2012 |