| | SIMATIC HMI KP1200 COMFORT, COMFORT PANEL, KEY OPERATION, 12" WIDESCREEN-TFT-DISPLAY, 16 MIL. COLORS, PROFINET INTERFACE, MPI/PROFIBUS DP INTERFACE, 12 MB USER MEMORY, WINDOWS CE 6.0, CONFIGURABLE FROM WINCC COMFORT V11 |
| |
| Display |
| Design of display | TFT |
| Screen diagonal | 12.1 in |
| Display width | 261.1 mm |
| Display height | 163.2 mm |
| Number of colors | 16777216 |
| Resolution (pixels) |
| Horizontal image resolution | 1280 |
| Vertical image resolution | 800 |
| Backlighting |
| MTBF backlighting (at 25 °C) | 80000 h |
| Dimmable backlight | Yes; 0-100 % |
| Control elements |
| Keyboard fonts |
| Number of function keys | 34 |
| Keys with LED | Yes |
| System keys | Yes |
| Numeric/alphabetical input | |
| Numeric keyboard | Yes |
| Alphanumeric keyboard | Yes; (similar to mobile phone) |
| Touch operation |
| Design as touch screen | No |
| Expansions for operator control of the process |
| Number/LEDs | |
| F1...Fx | 34 |
| Number/keys | |
| F1...Fx | 34 |
| Direct keys (touch buttons as S7 input I/O) | 0 |
| Supply voltage |
| Type of supply voltage | DC |
| Rated voltage/DC | 24 V |
| permissible range, lower limit (DC) | 19.2 V |
| permissible range, upper limit (DC) | 28.8 V |
| Input current |
| Current consumption (rated value) | 0.85 A |
| Inrush current A²s | 0.5 A²·s |
| Power |
| Power consumption, typ. | 20 W |
| Processor |
| Processor type | |
| X86 | Yes |
| ARM | No |
| Memory |
| Flash | Yes |
| RAM | Yes |
| Usable memory for user data | 12 Mbyte |
| Type of output |
| Info LED | Yes |
| Power LED | No |
| Error LED | No |
| Acoustics | |
| Buzzer | No |
| Speaker | Yes |
| Time of day |
| Clock |
| Hardware clock (real-time clock) | Yes |
| Software clock | No |
| Battery-backed | Yes |
| Synchronizable | Yes |
| Interfaces |
| Number of RS 485 interfaces | 1; switchable to RS 422 |
| Number of USB interfaces | 3; USB 2.0 |
| Number of SD card slots | 2 |
| Number of parallel interfaces | 0 |
| Number of 20 mA interfaces (TTY) | 0 |
| Number of RS 232 interfaces | 0 |
| Number of RS 422 interfaces | 1 |
| Number of other interfaces | 0 |
| With software interfaces | No |
| Industrial Ethernet |
| Number of industrial Ethernet interfaces | 2 |
| Industrial Ethernet status LED | 2 |
| IRT, supported | Yes |
| MRP supported | No |
| Number of ports of the integrated switch | 2 |
| Protocols |
| PROFINET | Yes |
| Supports protocol for PROFINET IO | Yes |
| Protocols (Ethernet) |
| TCP/IP | Yes |
| DHCP | Yes |
| SNMP | Yes |
| DCP | Yes |
| LLDP | Yes |
| WEB characteristics |
| HTTP | Yes |
| HTTPS | No |
| HTML | Yes |
| XML | No |
| CSS | Yes |
| Active X | No |
| Java Script | Yes |
| Java VM | No |
| Further protocols |
| PROFIBUS | Yes |
| MPI | Yes |
| CAN | No |
| MODBUS | Yes |
| Supports protocol for EtherNet/IP | Yes |
| Interrupts/diagnostics/status information |
| Diagnostic messages |
| Diagnostic information readable | Yes; S7 controller |
| EMC |
| Emission of radio interference acc. to EN 55 011 |
| Emission of radio interferences acc. to EN 55 011 (limit class A) | Yes |
| Emission of radio interference acc. to EN 55 011 (limit class B) | No |
| Ambient conditions |
| Mounting position | vertical |
| maximum permissible angle of inclination without external ventilation | 35° |
| Operating temperature |
| Operation (vertical installation) | |
| in vertical mounting position/ minimum | 0 °C |
| in vertical mounting position/ maximum | 50 °C |
| Operation (max. tilt angle) | |
| at maximum tilt angle/minimum | 0 °C |
| at maximum tilt angle/maximum | 40 °C |
| Operation (vertical installation, portrait format) | |
| in vertical mounting position/ minimum | 0 °C |
| in vertical mounting position/ maximum | 40 °C |
| Operation (max. tilt angle, portrait format) | |
| at maximum tilt angle/minimum | 0 °C |
| at maximum tilt angle/maximum | 35 °C |
| Storage/transport temperature |
| Min. | -20 °C |
| max. | 60 °C |
| Relative humidity |
| max. relative humidity | 90 % |
| Degree and class of protection |
| Type of protection | IP20 |
| IP (at the front) | IP65 |
| Enclosure Type 4 at the front | Yes |
| Enclosure type 4x at the front | Yes |
| Standards, approvals, certificates |
| CE | Yes |
| KC approval | Yes |
| Назад в раздел
|