| | SIMATIC TOUCH PANEL TP070 5.7" STN DISPLAY RESISTIVE ANALOG TOUCH |
| |
| Потребляемый ток |
| диагональ экрана | 5,7 in |
| Size | 5,7 inELSE |
| Display type | ELSE4 |
| Resolution (pixels) |
| Разрешение (ширина x высота) | 320240 |
| Backlighting |
| MTBF backlighting (at 25 °C) | 50000 h |
| Control elements |
| Operating mode |
| Connection for mouse/keyboard/barcode reader | --- |
| Keyboard fonts |
| Numeric/alphabetical input | ДаELSEНетELSE |
| hexadecimal keyboard | Да |
| Multi-key operation | Нет |
| Supply voltage |
| Supply voltage | 24 V |
| Электропитание / [nicht versorgt - Eingang] / [nicht versorgt - Eingansstrom] |
| Rated current | 0,24 A |
| Backup battery |
| Backup battery | ELSE |
| Processor |
| Processor | ELSE |
| Memory |
| Usable memory for user data | 128 kbyte |
| Type of output |
| Info LED | Нет |
| Power LED | Нет |
| Error LED | Нет |
| Drives |
| Исполнение носителя данных дисковода / [nicht versorgt - Diskette] | Нет |
| Исполнение носителя данных дисковода / [nicht versorgt - CD-ROM] | Нет |
| Исполнение дисковода / носителя данных / жесткого диска | Нет |
| Time of day |
| Clock |
| Type | ELSE |
| Interfaces |
| Интерфейсы | ELSEELSEELSE1 x [nicht versorgt - RS485] ( 19,20 kbit/s) |
| количество портов RS 485 | 1 |
| Скорость передачи / максимально | 19,2 kbit/s |
| Интерфейсы / [nicht versorgt - USB (Universal Serial Bus)] | Нет |
| Интерфейсы / [nicht versorgt - PC Card Slot] | Нет |
| Интерфейсы / [nicht versorgt - CF Card Slot] | Нет |
| Интерфейсы / [nicht versorgt - SD-/MMC-SLOT] | Нет |
| Интерфейсы / [nicht versorgt - Sonderschnittstellen] | Нет |
| Industrial Ethernet |
| Интерфейсы / [nicht versorgt - Ethernet] | Нет |
| Условия окружающей среды |
| Operating temperature |
| Условия окружающей среды / [nicht versorgt - Temperatur] / [nicht versorgt - Betrieb] | ELSE |
| Storage/transport temperature |
| Условия окружающей среды / [nicht versorgt - Temperatur] / [nicht versorgt - Transport, Lagerung] | -20 +60 |
| Relative humidity |
| Макс. относительная влажность воздуха | 85 % |
| Degree and class of protection |
| IP65/66/… | [nicht versorgt - IP 65] |
| Вид защиты IP | IP20 |
| IP (спереди) | IP65 |
| Род защиты / [nicht versorgt - Frontseite] / [nicht versorgt - NEMA] | ELSE |
| Standards, approvals, certificates |
| Certifications | CEELSEELSEELSEELSEELSEELSEFM Class I Div. 2ULCSAcULus, ELSEELSEELSEELSEELSEELSEELSE |
| Operating systems |
| Операционная система | Операционная система / [nicht versorgt - Win CE]ELSE |
| Configuration |
| Configuration software |
| Configuration tool | MicroWIN 1,0ELSE ELSEELSE |
| 1st configuration kit | MicroWIN |
| Version | 1,0ELSE |
| 2nd configuration kit | -ELSE |
| Version | - |
| Configuration tool | - |
| Type | ELSEНет |
| Functionality under WinCC flexible |
| Number of Visual Basic Scripts | ELSE |
| Help system | ELSE |
| With alarm logging system (incl. buffer and acknowledgment) |
| Message length (in characters) | ELSE |
| Image objects |
| Text objects | ELSE |
| Graphics object | ELSE |
| Complex image objects |
| Status/control | ELSE |
| dynamic objects | ELSE |
| Methods | ELSE |
| Logging through printer |
| Recording/Printing | ELSE |
| Transfer (upload/download) |
| Transfer of configuration | ELSE |
| Process coupling |
| Connection to controller | ELSE |
| Dimensions |
| Front of enclosure (W x H) | 212,00 mm x 156,00 mm |
| Weight |
| Чистый вес | 0,7 kg |
| other |
| free hotline | Да |
| Warranty period | 1 a |
| Status | 12.03.2012 |