| | SIMATIC PANEL PC 677B 2X10/100/1000 MBIT/S ETHERNET; 4XUSB V2.0, 1 X SERIAL (COM1); 15" KEY, 1024X768; WITH FRONT SIDE USB INTERFACE; AC110/230V POWER SUPP. W. MAMUR POWER CABLE EUROPE; CORE 2 DUO T5500, 1.66 GHZ; 2MB SLC, 2 X PCI; 1GB DDR2 RAM; 160 GB SATA HDD 3,5", DVD+-R+-RW, PROFIBUS/MPI; WINDOWS XP PROF MUI (EN,DE,FR,IT,SP,JP,CHN,KOR) |
| |
| Operator control and monitoring |
| Accessory components | Slide-in keyboard labels, direct key module, remote kit |
| Display |
| Size | 15" TFT |
| Resolution (pixels) |
| Resolution (WxH in pixel) | 1024 x 768 |
| General features |
| Front panel | 15" TFT Key |
| Expansion components | Uninterruptible power supply (USP), SIMATIC NET communication modules |
| Backlighting |
| MTBF backlighting (at 25 °C) | 50000 h in 24 h permanent operation, temperature-dependent |
| Control elements |
| Function keys | 36 with LEDs |
| Mouse, at front | Yes |
| Keyboard fonts |
| Alphanumeric keyboard | Yes |
| Touch operation |
| Touch screen (analog/resistive) | No |
| Supply voltage |
| Supply voltage | 100 V AC / 240 V AC (autorange) 50/60 Hz; optional 24 V DC |
| Power losses |
| Power loss in full configuration | 140 W max. (15 W included per slot) |
| Processor |
| Processor | Intel Core 2 Duo technology; Intel Celeron M 440, 1.86 GHz, 533 MHz FSB, 1 MB SLC; Core 2 Duo T5500, 1.66 GHz, 667 MHz FSB, 2 MB SLC; Core 2 Duo T7400, 2.16 GHz, 667 MHz FSB, 4 MB SLC |
| Memory |
| Main memory | 512 MB to 4 GB |
| Capacity of main memory, maximum | 4096 Mbyte; At least 3.2 GB can be used |
| Data areas and their retentivity |
| retentive data area in total (incl. times, counters, flags), max. | 2 MB battery-backed only DC power supply WinAC RTX 2005 SP1 or higher |
| Drives |
| Diskette drive | optional: via external USB floppy disk drive |
| Optical drives | Optional: DVD±R±RW combi drive; on rear, can be operated from side |
| Cables |
| Warranty | 24 months liability for defects |
| Interfaces |
| PROFIBUS/MPI | 1 |
| USB port | 1x at front, 4x at rear, USB 2.0 (500 mA) |
| Free slots | 2x PCI or 1xPCI & 1x PCIe x4 (slots with card retainer), 1x slot for Compact Flash Card |
| Number of slots /compliant with PCI | 2 |
| Number of compact flash slots | 1 |
| Connection for keyboard/mouse | USB / USB |
| serial interface | COM1: 1 x V.24 (RS232) |
| Video interfaces |
| Graphics interface | DVI-I usable for additional display unit (VGA via adapter); color depth 32 bits, 8 to 128 MB Shared Memory |
| Industrial Ethernet |
| Industrial Ethernet interface | Onboard, 2 x 10/100/1000 Mbit/s, RJ45, no plug-in card necessary |
| Industrial Ethernet interface | |
| 100 Mbit | Yes |
| 1000 Mbit | Yes |
| Monitoring functions |
| Temperature | Yes |
| Watchdog | Yes |
| Status LEDs | Yes |
| Ambient conditions |
| maximum permissible installation angle +/- | 20° |
| Relative humidity |
| Relative humidity | Tested to DIN IEC 68-2-3, DIN IEC 68-2-30, DIN IEC 68-2-56: 5% to 80% at 25 °C (no condensation) |
| Vibrations |
| Vibration load in operation | Tested to DIN IEC 68-2-6: 10 to 58 Hz: 0.075 mm, 58 to 200 Hz: 9.8 m/s2 (1 g) |
| Shock testing |
| Shock loading in operation | Tested to DIN IEC 68-2-29: 50 m/s2 (5g), 30 ms, 100 shocks |
| Degree and class of protection |
| Front acc. to EN 60529 | IP65 (at the front) acc. to EN60529 and tested acc. to NEMA4 |
| Standards, approvals, certificates |
| Approval | CE, cULus (508) |
| EMC | CE, EN 55011, EN 61000-6-4, EN 61000-6-2 |
| Operating systems |
| Operating system | Windows 2000 Prof. (Multi Language), Windows XP Prof. (Multi Language), Windows Vista Ultimate 32 bit, Windows Server 2003 Standard 32 bit (incl. 5 clients), Windows XP embedded (English) on CF card, opt. without operating system |
| Additional info on operating system | Multi Language: Windows 2000, XP: DE, EN, IT, FR, SP, KOR, CHN (traditional), CHN (simplified), JPN Windows Vista and Server 2003: DE, EN, IT, FR, SP; further languages downloadable from Microsoft |
| Software |
| SIMATIC Software | Optionally in package with SIMATIC WinCC or WinCC flexible |
| Design |
| central design | Yes |
| Distributed design | Yes; by means of remote kit |
| Dimensions |
| Mounting cutout/device depth (W x H / D) | 450x321 / 145 (incl. optical drive) |
| additional mounting depth (optical drive) | 21 mm |
| Weight |
| Panel PC in central design, approx. | 16 kg |
| Status | Jan 19, 2012 |