| | SIMOTION D445/D445-1, offen, ohne CompactFlash, Abb. ähnlich | | SIMOTION DRIVE-BASED CONTROL UNIT D445-1; PROGRAMMABLE MOTION CONTROLLER; HIGH PERFORMANCE; INTERFACES: 8 DI, 8 DI/DO, 6 DRIVE-CLIQ, 2 PROFIBUS, 2 ETHERNET, 2 USB, 1 OPTION SLOT; INCL. DUAL FAN / BATTERY MODULE AND BATTERY (REQUIRES >=V4.1 SP2 HF3/4) |
| PLC- und Motion Control Performance | |
| Number of axes / maximum | 64 |
| Bus clock cycle / acc. to PROFIBUS / remark | 1 ms |
| Send clock cycle / acc. to PROFINET / minimum | 0.5 ms |
| Interpolator clock cycle / minimum | 0.5 ms |
| Servo clock cycle / minimum | 0.5 ms |
| Integrierte Antriebsregelung | |
| Number of axes | |
- for servo control / maximum
| 6 |
- for U/f control / maximum
| 8 |
- for vector control / maximum
| 4 |
- for U/f control / maximum / remark
| (alternative) Drive control based on SINAMICS S120 CU320, firmware version V2.x |
| Speicher | |
| Memory capacity | |
| | 96 Mbyte |
- on RAM / for Java applications
| 20 Mbyte |
| | 47 Mbyte |
| | 364 kbyte |
- of the user memory / as persistent memory
| 300 Mbyte |
| Kommunikation | |
| Number of interfaces | |
| | 6 |
| | 2 |
- according to Industrial Ethernet
| 2 |
| | 2 |
| | - Equidistant and isochronous - Can be configured as master or slave |
| | 0 |
| | Optionally over CBE30: - 1 interface with 4 ports - supports PROFINET IO with IRT and RT - can be configured as PROFINET IO controller and/or device |
| Allgemeine technische Daten | |
| Fan version | Double fan/battery module included in scope of delivery |
| Supply voltage / for DC / rated value | 24 V |
| Supply voltage | 20.4… 28.8 V |
| own current drawn / typical | 1000 mA |
| | without load at the inputs/outputs, without 24 V supply via DRIVE-CLiQ and PROFIBUS interface |
| Inrush current / typical | 5 A |
| Active power loss / typical | 24 W |
| Ambient temperature | |
| | -40… +70 °C |
| | -40… +70 °C |
| | 0 °C… 55 °C Maximum 5000 m (16405 ft) above sea level. Above an altitude of 2000 m (6562 ft), the max. ambient temperature decreases by 7 °C (44.6 °F) every 1000 m (3281 ft). |
| Relative humidity / without condensation | |
| | 5… 95 % |
| Air pressure | 700… 1060 hPa |
| Protection class IP | IP20 |
| Height | 380 mm |
| Width | 50 mm |
| Depth | 270 mm |
| | (when the spacer is removed 230 mm deep) |
| Net weight | 3100 g |
| Number of digital inputs | 8 |
| Input voltage / at the digital input | |
| | 24 V |
- initial value for signal<1>-recognition
| 15 V |
- final value for signal<1>-recognition
| 30 V |
- initial value for signal<0>-recognition
| -3 V |
- final value for signal<1>-recognition
| 5 V |
| Electrical isolation / at the digital input | Yes |
- between the channels and the electronics power supply / remark
| (Yes, in groups of 6) |
| Current drawn / at the digital input/output for digital input signals / for signal <1> | 10 mA |
| Input delay time / at the digital input | |
- for signal <0> to <1> / typical
| 50 µs |
- for signal <1> to <0> / typical
| 150 µs |
| Number of digital inputs/outputs | 8 |
| Design of the electrical connection / of the inputs and outputs | parameterizable - as DI - as DO - as probe input (max. 6) - as cam output (max. 8 ) |
| Bei Verwendung als Eingang | |
| Input voltage / at the digital input/output for digital input signals | |
| | 24 V |
- initial value for <1> signal detection
| 15 V |
- final value for <1> signal detection
| 30 V |
- initial value for <0> signal detection
| -3 V |
- final value for <0> signal detection
| 5 V |
| Electrical isolation / at the digital input/output for the digital inputs signals / between the channels and electronics power supply | No |
| Current drawn / at the digital input / for signal <1> / typical | 10 mA |
| Input delay time | |
- at the digital input/output for digital input signals / for signal <0> to <1> / typical
| 5 µs |
| Reproducibility of the edge detection / at the digital input/output for digital input signals as probe input | 5 µs |
|
|