| | Controller Extension SIMOTION CX32-2, Abb. ähnlich | | SIMOTION DRIVE-BASED CONTROLLER EXTENSION CX32-2; INVERTER CONTROL MODULE; TO INCREASE DRIVE COUNT ON SIMOTION D4X5-2; INTERFACES: 6 DI, 4 DI/DO, 4 DRIVE-CLIQ |
| Integrierte Antriebsregelung | |
| Number of axes | |
- for servo control / maximum
| 6 |
- for U/f control / maximum
| 12 |
- for vector control / maximum
| 6 |
- for U/f control / maximum / remark
| (alternative) Drive control based on SINAMICS S120 CU320-2, firmware version V4.x |
| Kommunikation | |
| Number of interfaces | |
| | 4 |
| Buffer time / of the retentive memory / minimum / remark | unlimited |
| Allgemeine technische Daten | |
| Fan version | No fan |
| Supply voltage / for DC / rated value | 24 V |
| Supply voltage | 20.4… 28.8 V |
| own current drawn / typical | 300 mA |
| | without load at the inputs/outputs, without 24 V supply via DRIVE-CLiQ interface |
| Inrush current / typical | 1.6 A |
| Active power loss / typical | 7 W |
| Ambient temperature | |
| | -40… +70 °C |
| | 0 °C… 55 °C |
| Relative humidity / without condensation | |
| | 5… 90 % |
| Air pressure | 620… 1060 hPa |
| Protection class IP | IP20 |
| Height | 380 mm |
| Width | 25 mm |
| Depth | 270 mm |
| | (when the spacer is removed 230 mm deep) |
| Net weight | 2600 g |
| Number of digital inputs | 6 |
| Input voltage / at the digital input | |
| | 24 V |
- initial value for signal<1>-recognition
| 15 V |
- final value for signal<1>-recognition
| 30 V |
- initial value for signal<0>-recognition
| -3 V |
- final value for signal<1>-recognition
| 5 V |
| Electrical isolation / at the digital input | Yes |
- between the channels and the electronics power supply / remark
| (Yes, in groups of 4) |
| Current drawn / at the digital input/output for digital input signals / for signal <1> | 9 mA |
| Input delay time / at the digital input | |
- for signal <0> to <1> / typical
| 50 µs |
- for signal <1> to <0> / typical
| 150 µs |
| Number of digital inputs/outputs | 4 |
| Design of the electrical connection / of the inputs and outputs | parameterizable - as DI - as DO - as probe input (max. 4) |
| Bei Verwendung als Eingang | |
| Input voltage / at the digital input/output for digital input signals | |
| | 24 V |
- initial value for <1> signal detection
| 15 V |
- final value for <1> signal detection
| 30 V |
- initial value for <0> signal detection
| -3 V |
- final value for <0> signal detection
| 5 V |
| Electrical isolation / at the digital input/output for the digital inputs signals / between the channels and electronics power supply | No |
| Current drawn / at the digital input / for signal <1> / typical | 9 mA |
| Input delay time | |
- at the digital input/output for digital input signals / for signal <0> to <1> / typical
| 5 µs |
| Reproducibility of the edge detection / at the digital input/output for digital input signals as probe input | 5 µs |
| Bei Verwendung als Ausgang | |
| Output voltage / at the digital input/output for digital output signals / for signal <1> / for DC / rated value | 24 V |
| Output voltage / at the digital input/output for digital output signals | |
| | 20.4… 28.8 V |
| Electrical isolation / at the digital input/output for digital output signals / between the channels and electronics power supply | No |
| Current load capability / at the digital input/output for digital output signals / maximum | 500 mA |
| Leakage current / at the digital input /output for digital output signals / maximum | 2 mA |
| Delay time for the signal change / at the digital input/output for digital output signals / for ohmic load | |
| | 150… 400 µs |
| | 75… 100 µs |
| Switching frequency / at the digital input/output for digital output signals | |
| | 100 Hz |
- for inductive load / maximum
| 2 Hz |
- for incandescent lamp load / maximum
| 11 Hz |
| Product function / at the digital input/output for digital output signals / short-circuit protection | Yes |
| Weitere technische Daten | |
| Verification of suitability | |
| | Назад в раздел
|