| product name | Panel PC-R |
| Unit type | HMI |
| function status | 0 |
| Input voltage | 115/230 V AC |
| degree of protection | IP20 |
| degree of protection / front side | IP 54 |
| licence | CE, cULus |
| protection class | I corresponding to VDE 0106 |
| mounting position | Max. 5° to the vertical |
| heat dissipation | Open-circuit cooling |
| dimension / width | 443 mm |
| dimension / height | 359 mm |
| dimension / depth | 170 mm |
| weight / approx. | 14.5 kg |
| | |
| environmental conditions / mechanical environmental conditions / vibration |
| environmental conditions / mechanical environmental conditions / vibration / operation | Max. 2.5 g; Class 3M7; up to 45 Hz: 0.307 mm; 46-200 Hz: 24.5 m/s2; 201-300 Hz: 9.8 m/s2 |
| environmental conditions / mechanical environmental conditions / vibration / conveyance | 5-9 Hz: 3.5 mm; 9-200 Hz: 9.8 m/s2 |
| environmental conditions / mechanical environmental conditions / vibration / test standard | DIN IEC 68-2-27 |
| environmental conditions / mechanical environmental conditions / shock resistance |
| environmental conditions / mechanical environmental conditions / shock resistance / operation | Max. 12 g; Class 3M4 (117 m/s2, 6 ms) |
| environmental conditions / mechanical environmental conditions / shock resistance / conveyance | 300 m/s2, 6 ms, 18 shocks |
| environmental conditions / mechanical environmental conditions / shock resistance / Test Standard | DIN IEC 68-2-27 |
| ambient temperature |
| ambient temperature / during operation |
| ambient temperature / during operation / min. | 5 °C |
| ambient temperature / during operation / max. | 45 °C |
| ambient temperature / during operation / max. 15W for extensions |
| ambient temperature / during operation / max. 20W for extensions |
| ambient temperature / during operation / max. 30W for extensions |
| ambient temperature / when transported |
| ambient temperature / when transported / min. | -20 °C |
| ambient temperature / when transported / max. | 60 °C |
| ambient temperature / when stored |
| ambient temperature / when stored / min. | -20 °C |
| ambient temperature / when stored / max. | 60 °C |
| relative humidity |
| relative humidity / operation | 5% to 80% at +25° C according to DIN IEC 68-2-3, -30 and -56. |
| relative humidity / storage | 5% to 95% at +25° C according to DIN IEC 68-2-3, -30 and -56. |
| relative humidity / conveyance | 5% to 95% at +25° C according to DIN IEC 68-2-3, -30 and -56. |
| relative humidity / test standard | DIN IEC 68-2-3 |
| | |
| processor | Intel Pentium III |
| processor / clock frequency | 500 MHz |
| operating system | Microsoft Windows NT 4.0 English |
| user memory | 128 MB SDRAM |
| user memory / expands up to | 512 MB SDRAM |
| mass storage | Hard disk > 10 GB (special version for Panel PC-R) |
| drives / disk | 3.5 " |
| | |
| interfaces / USB (Universal Serial Bus) | 1 x on BOX, 1 x on front |
| interfaces / PC card slot | Slot Type III |
| interfaces / Ethernet | 10/100 Mbit/s onboard |
| interfaces / PROFIBUS-DP | 1 MPI/PROFIBUS DP, electrically isolated |
| interfaces / PROFIBUS-DP/MPI | 1 MPI/PROFIBUS DP, electrically isolated |
| interfaces / keyboard/mouse | Touchpad keyboard (QWERTZ) and 28 function keys, touchscreen |
| interfaces / COM1 | COM 1 (V.24) |
| interfaces / LPT1 | LPT 1 |
| interfaces / external monitor | VGA |
| interfaces / display | 15" TFT |
| interfaces / VGA | AGP graphics 2 MB |
| display / screen resolution / max. | 1024 x 768 pixel |
| interfaces / expansion slots | 1 x PCI/ISA, 1 x PCI |
| Current consumption / max. |
| Current consumption / max. / PCI slot | 5 V: 2 A, 12 V: 0.3 A, -12 V: 0.1 A |
| Current consumption / max. / ISA slot | 5 V: 2 A, 12 V: 0.3 A, -12 V: 0.1 A |
| | |
| | |
| last change: | Aug 8, 2011 |