| product name | SIMOTION C240 Motion Controller |
| Unit type | Controller-based |
| function status | 1 |
| Current consumption / typ. | 1.2 A |
| making current / typ. | 8 A |
| power loss | 15 W |
| atmospheric pressure |
| atmospheric pressure / min. | 700 hPa |
| atmospheric pressure / max. | 1060 hPa |
| rated voltage Un / DC | 24 V |
| rated voltage Un / DC / min. | 20.4 V |
| rated voltage Un / DC / max. | 28.8 V |
| degree of protection | IP20 |
| dimension |
| dimension / width | 200 mm |
| dimension / height | 125 mm |
| dimension / depth | 118 mm |
| weight / approx. | 1.15 kg |
| clock / buffered / backup time / typ. | 4 wk |
| clock / buffered / loading time / typ. | 1 h |
| | |
| ambient temperature |
| ambient temperature / during operation |
| ambient temperature / during operation / min. | 0 °C |
| ambient temperature / during operation / max. | 55 °C |
| ambient temperature / when transported |
| ambient temperature / when transported / min. | -40 °C |
| ambient temperature / when transported / max. | 70 °C |
| ambient temperature / when stored |
| ambient temperature / when stored / min. | -40 °C |
| ambient temperature / when stored / max. | 70 °C |
| relative humidity |
| relative humidity / min. | 5 % |
| relative humidity / max. | 95 % |
| relative humidity / operation | 5% to 95% (without condensation) |
| relative humidity / storage | 5% to 95% (without condensation) |
| relative humidity / conveyance | 5% to 95% (without condensation) |
| | |
| output / relay / number | 5 |
| output / relay / number / servo enable | 4 |
| output / relay / number / READY | 1 |
| switching voltage / max. | 50 V |
| switching current / max. | 1 A |
| switching capacity / max. | 30 W |
| | |
| output / analog / number | 4 |
| Number of analog outputs / Note | each either for analog or stepper drives |
| output / analog / resolution, in bits | 16 bit including sign |
| output / analog / output voltage |
| output / analog / output voltage / min. | -10.5 V |
| output / analog / output voltage / max. | 10.5 V |
| output / analog / electrical isolation | No |
| load impedance / min. | 3 k? |
| cable length / max. | 35 m |
| | |
| output / integrated digital output / number | 4 |
| Integral functions / Number of pulse outputs / Note | each either for analog or stepper drives |
| output voltage / at signal ?1? / Io = -20 mA | 3.7 V |
| output voltage / at signal ?0? / Io = 20 mA / max. | 1 V |
| load resistance / min. | 55 ? |
| cable length / max. | 50 m |
| pulse frequency / max. | 750 kHz |
| | |
| output / integrated digital output / number | 8 |
| output / integrated digital output / nominal load voltage L+/L1 DC | 24 V |
| output / integrated digital output / nominal load voltage L+/L1 DC / min. | 20.4 V |
| output / integrated digital output / nominal load voltage L+/L1 DC / max. | 28.8 V |
| output / integrated digital output / output voltage |
| output / integrated digital output / output voltage / at signal ?1? |
| output / integrated digital output / output voltage / at signal ?1? / max. | L+ |
| output / integrated digital output / output current |
| output / integrated digital output / output current / at signal ?1? |
| output / integrated digital output / output current / at signal ?1? / per channel |
| output / integrated digital output / output current / at signal ?1? / per channel / min. | 5 mA |
| output / integrated digital output / output current / at signal ?0? |
| output / integrated digital output / output current / at signal ?0? / max. | 0.5 mA |
| output / integrated digital output / leakage current |
| output / integrated digital output / leakage current / max. | 2 mA |
| output / integrated digital output / total load capability |
| output / integrated digital output / total load capability / up to 40 C | 4 A |
| output / integrated digital output / total load capability / up to 55 C | 2 A |
| output / integrated digital output / switching frequency |
| output / integrated digital output / switching frequency / at resistive load | 100 Hz |
| output / integrated digital output / switching frequency / at inductive load | 2 Hz |
| output / integrated digital output / lamp test |
| output / integrated digital output / lamp test / max. | 5 W |
| output / integrated digital output / purge energy |
| output / integrated digital output / purge energy / per channel (not concurrent) | 400 mJ |
| output / integrated digital output / output delay |
| output / integrated digital output / output delay / typ. | 150 µs |
| output / integrated digital output / short-circuiting protection | Yes |
| | |
| input / encoder / number | 4 |
| input / incremental encoder |
| input / incremental encoder / interface | RS 422 |
| input / incremental encoder / rated voltage | 5 V |
| input / incremental encoder / voltage | 5.2 V |
| input / incremental encoder / current | 0.3 A |
| input / incremental encoder / electrical isolation | No |
| input / incremental encoder / scanning frequency |
| input / incremental encoder / scanning frequency / max. | 1 MHz |
| input / incremental encoder / cable length |
| input / incremental encoder / cable length / max. |
| input / incremental encoder / cable length / max. / at 1.5MHz | 10 m |
| input / incremental encoder / cable length / max. / at 500kHz and 300mA | 25 m |
| input / incremental encoder / cable length / max. / at 500kHz and 210mA | 35 m |
| input / absolute value encoder serial synchronous interface |
| input / absolute value encoder serial synchronous interface / interface | RS-422, synchronous serial, single- or multiturn |
| input / absolute value encoder serial synchronous interface / rated voltage | 5 V |
| input / absolute value encoder serial synchronous interface / voltage | 24 V |
| input / absolute value encoder serial synchronous interface / current | 0.3 A |
| input / absolute value encoder serial synchronous interface / electrical isolation | No |
| input / absolute value encoder serial synchronous interface / data transfer rate | 187.5 / 375 / 750 / 1500 kbit/s |
| input / absolute value encoder serial synchronous interface / data transfer rate / min. | 187.5 kBd |
| input / absolute value encoder serial synchronous interface / data transfer rate / max. | 1500 kBd |
| input / absolute value encoder serial synchronous interface / message frame length |
| input / absolute value encoder serial synchronous interface / message frame length / max. | 25 bit |
| input / absolute value encoder serial synchronous interface / cable length |
| input / absolute value encoder serial synchronous interface / cable length / max. |
| input / absolute value encoder serial synchronous interface / cable length / max. / at 187.5 kbit/s | 250 m |
| input / absolute value encoder serial synchronous interface / cable length / max. / at 1500 kbit/s | 10 m |
| input / watchdog |
| input / watchdog / short circuit in encoder supply | Yes |
| input / watchdog / cable breakage | Yes |
| | |