| | TRANSFORMER; PHASES:3; PN(KVA):50; UPRI(V):400; USEC(V):400; ISEC(A):72,2; F(HZ):50...60; VECTOR GR./SHIELD WNG.:YYN0 /0; TA/ISOKL:55 /H; IP20; TYPE OF TERMINALS:SCREW CONNECTION; INSTALLATION:PLACE; VDE 0532 |
| General technical details: |
| Product designation | transformer |
| Product brand name | SIDAC |
| Operating apparent output / rated value | 50000 V·A |
| Efficiency | 0.96 |
| Manner of switching for transformers | Yyn0 |
| verification of suitability | CE |
| Product function | |
| | No |
| | No |
- Short circuit and overload protection
| No |
| Number of the protective coils | 0 |
| Inputs: |
| Phase number / of the inputs | 3 |
| Input voltage | |
| | 400 V |
| Electrical input frequency | |
| | 50 Hz |
| | 60 Hz |
| Outputs: |
| Phase number / of the outputs | 3 |
| Output voltage | |
| | 400 V |
| Electrical output frequency | |
| | 60 Hz |
| | 50 Hz |
| Ambient conditions: |
| Thermal class / acc. to IEC 60085 | H |
| Ambient temperature / rated value | 55 °C |
| Protection class IP | IP20 |
| Mechanical design: |
| Design of the electrical connection | |
- secondary side / for main current circuit
| screw-type terminals |
- at the input / for main current circuit
| screw-type terminals |
| Type of fixing/fixation | installation |
| Construction form of the iron core | 3UIS 220/135 |
| Width | 0.66 m |
| Height | 0.735 m |
| Depth | 0.6 m |
| Further information: |
| Information- and Downloadcenter (Catalogs, Brochures,…) http://www.siemens.com/lowvoltage/catalogs |
| Global Industry Mall (Online ordering system) http://www.siemens.com/lowvoltage/mall |
| Service&Support (Manuals, Certificates, Characteristics, FAQs,...) http://support.automation.siemens.com/WW/view/en/4BU5333-2AA23-2CB0/all |
| |
| |
| |
| |
| last change: | 01/29/2009 |